31℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Tip na výlet: Vydejte se za Palackým do Lobkovic

Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě mnohým výletníkům unikne, že na kraji obce najdeme zámek, v němž žila významná postava našich dějin, František Palacký. Mnoho lidí také neví, že poslední odpočinek našel na místním hřbitově, který můžeme navštívit s ochotným průvodcem, jenž nám poskytne mnoho zajímavých informací. Řekněme si něco málo o historii tohoto zámku, který je neprávem poněkud opomíjen.

Reklama

Ves Lobkovice se připomíná již v roce 1341. Z významných majitelů můžeme zmínit třeba osobního přítele krále Václava IV. Jana Čůchu ze Zásady. Byl to významný politik tehdejší doby a například čtenáři historických knih spisovatele Jana Bauera si určitě na tuto postavu našich dějin vzpomenou.

Brandýský zámek představil život za císaře Rudolfa II. i dobová řemesla

Samotná tvrz je prvně zmiňována v roce 1403, kdy náležela pražskému měšťanovi Prokopu Kruknerovi. Ten si vybral výhodně položené místo chráněné bažinami a svahy ostrohu. Do dnešních dob se dochoval příkop před západním traktem dnešního zámku. Původní tvrz byla zřejmě nejprve dřevěná. Majitelé se zde rychle střídali a pro nás je asi nejzajímavějším zakladatel rodu Lobkoviců Mikuláš z Újezda. Ten přistoupil k přestavbě původní tvrze v rozsáhlejší gotický věžovitý objekt. Další zajímavou etapou je pak rok 1450, kdy tvrz oblehlo a dobylo vojsko Jiřího z Poděbrad. V roce 1451 však Jiří z Poděbrad tvrz vrátil Janu Popelovi zpět a ten se stal jeho přívržencem.

Město Slaný získalo od investora park a zámeček v lokalitě Benar

Počátkem 17. století došlo k rozšíření nevelké gotické tvrze na renesanční zámek. Asi se tak stalo za majitele Jana Ratibora Sekerky, neboť v roce 1610 se již v listinách připomíná jako zámek.

Nový rozkvět zámku nastal až v roce 1829, kdy jej zakoupil advokát Jan Měchura. Ten pojal opravy tehdy chátrající budovy tak citlivě, že vzhled zámku se téměř nezměnil. Dcera Jana Měchury, jež zámek zdědila v roce 1840, byla manželkou právě již zmiňovaného Františka Palackého. Palacký si zámek velmi oblíbil a prožil zde téměř celé období bachovského absolutismu, kdy musel zanechat veřejné činnosti. Na vlastní přání byl František Palacký také na starém, dnes již zrušeném hřbitově dne 31. 5. 1878 pohřben. Na pobyt Palackého upomíná pamětní deska, která je dnes uložena ve výstavní síni zámku.

Po smrti Palackého zdědil zámek jeho syn JUDr. Jan Palacký. Ten ho prodal roku 1897 knížeti Mořicovi z Lobkovic, jenž usiloval získat zpět nejstarší rodové sídlo. V roce 1948 byl zámek zestátněn a sídlil zde depozitář Národního technického muzea. Počátkem 80. let převzala zámek Filozofická fakulta Karlovy univerzity. Dnes je majitelem zámku opět rodina Lobkoviců. Pro veřejnost jsou otevřeny pouze čtyři místnosti, které však určitě stojí za návštěvu. Dozvíme se zde množství poutavých informací o naší historii a zasvěcený průvodce případně velmi rád doplní další podrobnosti. Po domluvě je přístupná i místní zvonice a již zmíněný hřbitov.

FOTO: Zámek Lobkovice

Zámek Lobkovice - Zámek Lobkovice (2)Zámek Lobkovice - Zámek Lobkovice (3)Zámek Lobkovice - Zámek Lobkovice (4)Zámek Lobkovice - Zámek Lobkovice (1)Zámek Lobkovice - Zámek Lobkovice (5)

Cesta k této unikátní, avšak nenápadné památce vede po značené cestě z Neratovic po rovině pouhé tři kilometry. Určitě nepřehlédneme ani kamennou knihu na břehu Labe, která je právě vzpomínkou na Františka Palackého. Nedávno ke knize také přibyla báseň místního umělce a průvodce Josefa Kubiase. Tento nenáročný a přitom zajímavý výlet určitě mohu všem doporučit.

Před 33 minutami
Pilotní průkaz získala jako 16. žena na světě, jako první žena přeletěla Atlantik a chtěla...
Před 2 hodinami
Dnešní moderní a elektronická doba takříkajíc upozadila způsob fotografování a zpracování fotek, jak si to...
Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Reklama