15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Tip na výlet: Za Janem Žižkou a na tvrz Žumberk

Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic jsou ta méně známá, přesto však stojí za to je navštívit.

Reklama

Tím prvním je rodiště slavného husitského vojevůdce Jana Žižky Trocnov. Zdejší areál je celoročně přístupný, je ideálním místem pro pěší turistiku a vede přes něj i několik cyklistických tras. Nachází se v malebném prostředí, jeho středobodem je rozsáhlá louka s třináct metrů vysokým žulovým pomníkem proslulého válečníka od sochaře Josefa Matějovského z roku 1960, obklopená lesem.

Areálem prochází 4 kilometry dlouhá naučná stezka s deseti zastaveními, které turistům představují husitskou epochu. Stezka začíná u parkoviště před výstavní expozicí a zbytky základů Žižkova dvorce. K významným zastavením patří pamětní kámen, který stojí v místech, kde se měl husitský hejtman narodit, s pozlaceným nápisem „Zde se narodil Jan Žižka z Trocnova“, a také základy Mikšova dvorce, který byl druhý v Trocnově a patřil Žižkovu strýci.

V přízemní budově muzea je před několika lety instalovaná výstava věnovaná Janu Žižkovi a husitství, na níž se podílel přední český odborník na tuto epochu profesor Petr Čornej. Návštěvníci zde uvidí spoustu zajímavých exponátů, modely husitských bitev, dobové zbraně, staré listiny a další. V prohlídkové trase jsou instalovány též informační kiosky se vzdělávacími programy a interaktivními hrami. Muzeum bylo zřízeno v prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera.

V trocnovském areálu se konají různé doplňkové akce, jako divadelní představení, koncerty, atd. Nejvýznamnější z nich jsou každoroční Trocnovské slavnosti. „Letos se konají v sobotu 7. září. Návštěvníci zde naapříklad zhlédnou vystoupení souborů dobové hudby, stanové městečko skupin Living history z několika měst České republiky, ukázky zásahu hasičů, starých řemesel, dobový jarmark, a připravené budou i komentované prohlídky areálu,“ upřesnil mluvčí Jihočeského muzea, které Trocnov spravuje, Tomáš Svoboda.

Asi deset kilometrů jižně od Žižkova rodiště se nachází tvrz Žumberk, která pochází z 15. století a současnou podobu renesančního zámku získala o zhruba dvě stě let později. Nyní je v ní umístěna stálá expozice lidového malovaného nábytku z jižních Čech a výstava Ryby a lidé, Rožmberkové a rybníkáři v jižních Čechách a ve Waldviertlu. Ta mapuje historii zdejšího rybnikářství a obsahuje velké množství zajímavých exponátů. Návštěvníci se také dozvědí, že rozzlobení rybnikáři kdysi usilovali o život Petra Voka z Rožmberka. Proč? Odpověď čeká na žumberské tvrzi, kterou stojí za to navštívit. Rovněž Žumberk je příhodným cílem pro pěší turistiku i výlety na kole.

JAN ZIEGLER

Včera, 19:35
V roce 1974 dva italští lékaři Arpad Fischer a jeho syn Giorgio vyvinuli metodu odstraňování...
Včera, 17:30
Dnes začnu trochu morbidněji. To, že nedostatek kyslíku má vliv na mužskou erekci a následnou...
Včera, 16:00
Už se vás někdy dotklo, když například ostatní zapomněli na vaše narozeniny nebo jste nebyli...
Včera, 14:00
Došlo k ní 17. – 18. srpne 1435, kdy na husity v jižních Čechách zle...
Včera, 11:30
Televizní seriály z nemocničního prostředí jsou a byly vždy divácky oblíbené. Ať už se jedná...
Včera, 10:00
Absurdita totalitních režimů nutně vede k stejně absurdním osudům jeho obyvatel. Marie Švermová, manželka prominentního...
Včera, 08:00
Zdravý životní styl, pohyb, hubnutí, to jsou slova, která někdy vyslovil každý z nás. Dennodenně je...
16.8.2019
Kvilda, Filipova Huť a Modrava a potom ještě osada Březník, pár stezek a už jsme...
16.8.2019
Zamilovat se do toho nesprávného bývá problém, i když jde „jen“ o člověka. Když se...
16.8.2019
Tento příspěvek bude o českém králi Václavovi IV. Neděste se, nebude to žádný historický exkurz...
Reklama