29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Tip na výlet: Za legendou obuvnictví. Jeden den s Baťou

Baťa významným způsobem ovlivnil nejen životy mnoha lidí na východě Moravy, ale také v celé řadě zemí po celém světě. Tady je pár tipů jak ve Zlíně prožít zážitkový Den s Baťou.

Reklama

Prohlídku baťovského Zlína je nejlepší zahájit s plným žaludkem, zahájit ji tedy můžete hned ráno v centru města třeba snídaní v Obchodním domě, který firma Baťa otevřela před Vánocemi v roce 1931. Nedávno byl Obchodní dům při rekonstrukci renovován do původního vnějšího vzhledu a zdejší Bistrotéka je jedním z prvků moderního návratu k principům baťovského stravování.

Tip na výlet: Vydejte se do podzemní továrny Janská – Rabštejn. Zjistíte, že okolní svahy jsou provrtané jako ementál

Čas můžete věnovat i krátké inspirativní procházce obytnou čtvrtí baťovských domků. Nejblíže centru to jsou čtvrtě Letná a Nad Ovčírnou, ale v celém Zlíně, kde stojí dva tisíce domků, se můžete vydat do čtvrtí Podvesná, Zálešná, Díly, Lesní čtvrť.

Pak se přesuňte na západní okraj náměstí Práce a v parku naproti zlínského mrakodrapu, pověstné budovy 21, si prohlédněte sousoší Tomáše Bati zakladatele a jeho nevlastního bratra Jana Antonína Bati, pokračovatele. Tomáš Baťa má ve Zlíně ještě jednu sochu, stojí u Fakulty managementu a ekonomiky Univerzity T. Bati na Mostní ulici v už zmíněné čtvrti Letná.

Tip na výlet: Na rozhlednu Drahoušek, větrný mlýn a Poušť svatého Marka

Z náměstí Práce zamiřte podchodem do továrního areálu do 14-15 Baťova institutu na Vavrečkově ulici, kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy, Krajská galerie výtvarných umění a Krajská knihovna F. Bartoše. Muzeum nabízí skvělou multimediální expozici s názvem Princip Baťa, která obsahuje spoustu informací o tom, jak firma Baťa fungovala, jaké byly zásady její práce, sociální a zdravotní politika, vzdělávání, trávení volného času, doprava, obchod. Je zde rozsáhlá kolekce obuvi z celého světa, historická ševcovská dílna, ale i proslulý baťovský kruh, tedy názorná ukázka strojové výroby obuvi s velkou produktivitou práce.

Muzeum jihovýchodní Moravy nabízí také nevšední zážitek v podobě komentované prohlídky budovy č. 21. S výškou přesahující sedmdesát metrů je to nejvyšší vyhlídkové místo v regionu. Průvodce hovoří nejen o zajímavostech spojených s budovou, její výstavbou a technickými unikáty své doby, ale také ukáže z výšky město Zlín, přičemž vás sveze pojízdnou šéfovskou kanceláří umístěnou do výtahu. Je to unikát, který jinde nemají.

Tip na výlet: Zavedeme vás do evropské divočiny. Ornitologové zpřístupnili Josefovskou džungli v ptačím parku

Po této prohlídce se již ve Zlíně orientujete a snadno trefíte do Památníku Tomáše Bati v horní části náměstí T. G. Masaryka. Ten byl vybudován v roce 1933 a otevřen přesně rok po tragické smrti Tomáše Bati. V padesátých letech byl objekt přebudován na koncertní sál a galerii a poté využíván pro kulturní účely. Nedávno však byla dokončena renovace, která vrátila památníku jeho původní architektonicky čistou podobu. V interiéru stavby z kovu a skla, je umístěna replika letadla Junkers, kterým T. Baťa podnikal své cesty, včetně té poslední.

Před 1 hodinou
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama