29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Tip na výlet: Za romantikou do Drážďan na zámek Pillnitz

Další fotky

Téměř na dosah hranic u našich německých sousedů na břehu řeky Labe najdeme romantický zámek Pillnitz. Vznikl jako renesanční šlechtické sídlo v polovině 16. století. Od roku 1616 měl již čtyři křídla. Kurfiřtským majetkem se stal ve vlastnictví saského kurfiřta Augusta Silného. Ten jej v roce 1706 přidělil své oficiální a nejoblíbenější milence hraběnce von Cosel.

Reklama

Poté, co hraběnka upadla v nemilost saského dvora, nechal August v letech 1720 až 1724 zámek kompletně přestavět. Podle návrhu architekta Daniela Poppelmanna byly postaveny dva reprezentativní paláce, Wasserpalais (Vodní palác) přímo u řeky Labe a Bergpalais (Horní palác) směrem k slunným labským svahům.

Tím vznikl základ největšího zámeckého komplexu v Evropě, vytvořeného v čínském stylu, tzv. Chinoiserie. Později, za Friedricha Augusta Spravedlivého, se stal zámek letní rezidencí saského královského rodu.

Tip na výlet: Malebný hrad Stolpen láká svojí bohatou historií

V palácích se dnes nachází Uměleckoprůmyslové muzeum a v Novém paláci návštěvníci naleznou zámecké muzeum. Hosté zámeckého muzea si prohlédnou například historickou dvorní kuchyni nebo zdejší katolickou kapli.

Zámek Pillnitz je jednou z mála nejautentičtějších drážďanských památek, protože se mu vyhnul nálet v roce 1945. Za návštěvu určitě stojí i obrovský zámecký park pyšnící se více než dvěma tisíci dřevinami a najdeme zde přes 6000 rostlin v zahradách anglického, holandského a čínského stylu. Letní sídlo sloužilo zejména k odpočinku v přírodě, hrám a oslavám. V zámeckém parku můžete nalézt i gondolu, která brázdila hladinu řeky Labe, a dnes je součástí komplexu budov.

Další zajímavostí je dvě stě padesát let stará kamélie. Tento keř o velikosti vzrostlého stromu se každý rok obalí tisíci karmínovými květy. Pillnitzská zámecká zahrada byla v minulých letech nákladně zrestaurována podle historické předlohy z roku 1890. Nelze opomenout ani nově zrekonstruovanou fontánu řízenou větrným senzorem, který v závislosti na síle větru upravuje automatický režim vodního paprsku na okolní osazované květinové záhony.

FOTO: Zámek Pillnitz

Zámek Pillnitz - Zámek PillnitzZámek Pillnitz - Pillnitz 3Zámek Pillnitz - Pillnitz 8Zámek Pillnitz - Pillnitz 6Zámek Pillnitz - Pillnitz paroplavba
Další fotky
Zámek Pillnitz - Pillnitz 7Zámek Pillnitz - Pillnitz DunajZámek Pillnitz - Pillnitz průčelíZámek Pillnitz - Pillnitz chrličZámek Pillnitz - Pillnitz parkZámek Pillnitz - Pillnitz park 2Zámek Pillnitz - Pillnitz kaple

Od zámku je okouzlující pohled na Labe brázděné loďkami. V jeho okolí pak najdeme i několik kaváren a restaurací. Výletníci z Čech jistě ocení dobrou dostupnost jak veřejnou dopravou, tak automobilem. Cestou najdeme jak na české, tak na německé straně mnoho dalších turisticky atraktivních cílů.

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama