0℃
Dnes je 18. březen , svátek má Eduard

Tisíciletá dogmata se začala kymácet a katolická církev se přestala usmívat. Jak to řekl Galileo?

Další fotky

Jistě se pousmějete. A přece se točí!! Co jiného by řekl, to určitě ví každý, kdo aspoň trochu dával ve škole pozor. Je to pochopitelně omyl. Nevykořenitelný, historický omyl, proti kterému nemá smysl bojovat a pokoušet se jej někomu vyvracet. Tento poslední vzdor před inkvizicí toskánský astronom nikdy nevyslovil. Rozum zvítězil nad ješitností. A strach, pochopitelně. Jak jen se jmenoval ten snílek a fantasta? Aha, už vím, Giordano Bruno. Hodně Římanů se tehdy přišlo ohřát k jeho hranici. Takovou chybu já rozhodně neudělám! Mám ještě tolik rozdělané práce!

Reklama

 

Galileo se narodil v Pise, v Toskánsku, patnáctého února 1564. Studoval v Pise, ale později přešel na univerzitu v Padově, kde působil jako učitel matematiky, mechaniky a geometrie, a to až do roku 1610. Jeho vědecká kariéra je poznamenána mnoha prvenstvími. Pracoval systematicky, a pokud to bylo uskutečnitelné, okamžitě si svůj nápad ověřoval praktickým pokusem. Tato metoda vědecké práce byla tehdy něčím naprosto neobvyklým. Pisánští měšťané často sledovali s posměšky, či ťukáním na čelo, jeho experimenty se setrvačností.  Sledovat předměty, padající z ochozu proslulé věže, pro ně bylo jistě zajímavou podívanou.

Astronomie se změnila ve chvíli, kdy se jistý holandský výrobce brýlí zahleděl na svět přes dvě sklíčka současně. Zřejmě mu tehdy vypadly leknutím z rukou. V míli vzdáleném přístavu jasně spatřil námořníky na palubě plachetnice. Dalekohled spatřil světlo světa a byl vřele uvítán. Hlavně vojáky, pochopitelně.

Štefánikova hvězdárna už devadesát let zdobí vrchol Petřína – mohla ale stát jinde, na Letné nebo v Riegrových sadech

Ke cti italského astronoma je třeba říci, že byl první, koho napadlo pohlédnout dalekohledem na noční oblohu. Otevřel se před ním celý vesmír. Hory na Měsíci, Jupiterovy satelity, srpek planety Venuše a tisíce a tisíce hvězd. Nemohl se vynadívat. Hlavně však nezapomněl uvažovat a počítat. S mrazením v zádech zjistil, že Koperník má pravdu. Ne Země, ale Slunce je středem světa.

Planetárium s nejlepším projektorem v Evropě je v Čechách. Víte kde?

Galileo měl dosti přátel i mezi církevními hodnostáři, tak se velmi brzy osmělil potvrdit Koperníkův systém hlasitě a dokonce o tom i napsat. Přecenil svoje možnosti i vliv svých přátel. Vědění je moc. Tak nějak to říkal.  Nicméně katolická církev měla také moc a Galileo ji velmi brzy pocítil na vlastní kůži. Ne, žádné vykopnuté dveře, žádné vláčení po zemi, ani studená žalářní kobka. Zatím to církev zkouší po dobrém. Kdyby to aspoň psal latinsky, pro vzdělané, ale on to píše italsky a my nemůžeme potřebovat, aby si kdejaký otrhanec myslel něco jiného, než to, co mu říkáme my. Galileo nezná kompromisy. K jeho škodě. Kardinál Bellarmino je totiž zatím velmi tolerantní a vstřícný. Země je středem světa, to říká Písmo. Pokud nezvratně prokážeš, že to tak není, navrhnu teologům, aby přepracovali toto biblické tvrzení. Pokud to neumíš dokázat, zůstane Bible zatím beze změny. Kardinál byl opravdu ochoten podřídit svůj názor nezvratnému vědeckému důkazu. Tady byl bohužel kámen úrazu, protože to Galileo prokázat neuměl.

Jaké barvy byste měli nosit? To poznáte podle Vašeho horoskopu

Plná skříň a stále nemáte co na sebe? Zjistěte, která barva k vám sedí podle horoskopu

Píše, pozoruje, publikuje a nervozita dogmatických katolických kruhů vzrůstá. Zatouží po plamenech na Náměstí květin. Jak je to s Kristovým vykoupením? Jak je to se spásou, jak je to s věčným zatracením? Země je přeci jenom jedna, žádné tisíce jiných světů. Tisíciletá dogmata se začala kymácet a katolická církev se přestala usmívat. Začala jednat podle osvědčeného scénáře. Nicméně přeci jen usoudila, že nátlak a vyhrůžky postačí a neuchýlila se útrpnému právu. Zlomit sedmdesátiletého starce nebyl velký problém. Galileo byl přinucen odvolat a církev ukázala laskavější tvář. Vyměřila mu tehdy lidský trest doživotního domácího vězení. Galileo zde vědecky pracoval až do své smrti v roce 1642. Bohužel, jen do šuplíku. To už je ale novodobé vyjádření. I u Galilea se vyplnilo doslova to, co v roce 1600 řekl Bruno svým soudcům. Vynášíte nade mnou rozsudek s větším strachem, než s jakým ho já poslouchám.

FOTO: Galileo Galilei

Galileo Galilei - Galileo portrétGalileo Galilei - Galileo před inkvizicíGalileo Galilei - Galileo v domácím vězeníGalileo Galilei - Galileův dalekohledGalileo Galilei - Hvězdný posel
Další fotky
Galileo Galilei - Galileovy kresbyGalileo Galilei - Objev měsíců planety Jupiter

 

Dnes, 17:30
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
Dnes, 16:00
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Dnes, 14:00
V době svého otevření byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě....
Dnes, 11:30
Do mezinárodní středoškolské stávky za klima "Fridays for Future", kterou odstartovala svými aktivitami švédská studentka...
Dnes, 10:00
Všichni jsme už jistě zažili pocit žárlivosti. Žárlivost se bere jako silně nepříjemný pocit, emoce....
Dnes, 09:45
Martin, Honza, Ondra, Míla a Lenka…. Nezáleží na tom, koho jmenujeme prvního a koho posledního....
Dnes, 08:55
Má „Anděl smrti“Josef Mengele pokračovatele?! Už přes rok vyšetřují policisté kvůli nelegálním pokusům na pacientech...
Dnes, 08:00
Jen jasné chvíle počítám. S tímto nápisem, většinou pochopitelně v latině, jste se již mohli...
Včera, 17:30
Ohavný puch ze spáleného lidského masa naplnil celou místnost. Nic, ticho. Vyslýchaný delikvent mlčí. Zavřené...
Včera, 17:00
Novela stavebního zákona má urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Jenže místo ministerských úředníků,...
Reklama