7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

To dneska nezažijete. Kavalírské cesty můžeme našim předkům jen závidět. Nebyly ovšem pro každého

Další fotky

Šlechta dbala a kladla velký důraz na vzdělání. Mladší potomky učili domácí učitelé, ti starší, ale jen muži, se vydávali na tradiční cesty po Evropě, na tzv. „kavalírské cesty“. Největší rozmach těchto cest byl v 16. až 18. století a mohly trvat i několik let.

Reklama

Urození mladí muži se vydávali na cesty ve věku 15 až 20 let. Kam cesta povede, jak dlouho bude trvat a jak velký bude doprovod, o tom rozhodoval otec, poručník či známý z okruhu rodiny. Záleželo na významu rodiny a kolik byla ochotna na cestu vydat peněz. Podle toho také byl velký i doprovod. Délka cesty byla různá, od několika měsíců po několik let, dokonce i více než pět let, opět podle toho, kolik daná rodina mohla a chtěla na cestu svého potomka vydat peněz. Cesty trvaly dlouho i proto, že cestování bylo zdlouhavé, k dispozici byly jen kočáry a koně.

V zásadě šlo o studijní pobyty. Cílem cesty nebyla také jen povrchní „turistika“, jak se s ní často potkáváme dnes, ale hlubší poznání cizích zemí. Mladí muži se předtím mimo případného studia na domácí univerzitě učili již v rodné zemi dvorským zvykům, jazykům té či oné země, jízdě na koni, šermu, hře na různé hudební nástroje, tancům, základům matematiky a opevňování. Pokud již měli nějaké základy z domova, tak se v určitých dovednostech zdokonalovali. Matky je zvláště nabádaly, aby se jejich synové na cestách modlili, chodili ke zpovědi a stranili se žen.

Tip na víkend: Navštivte nejkrásnější město Belgie. Bruggy alias Benátky severu

Nejdůležitější osobou v doprovodu mladých kavalírů byl vychovatel (preceptor), případně hofmistr. Byl zástupcem otce a kavalíři ho měli poslouchat. Měl na starosti ubytování, ošacení, stravování a dohled na vzdělání a výchovu svého svěřence. A rozhodoval o výdajích. Hofmistři měli domluvený určitý plat, ale mohli dostat i zvláštní odměnu, když se jejich svěřenec vrátil domů zdráv a s většími vědomostmi, než když odcestoval.

Nejvíce se cestovalo do Itálie. Oblíbená města byla Padova, Florencie, Řím (návštěva papeže), Janov, Benátky, kde kavalíry lákal především karneval, který trval několik týdnů. Oblíbená byla i Francie, hlavně Paříž. Další cesty šlechticů vedly do Španělska, Nizozemí, Dánska, případně do Londýna a dokonce i do Švédska.

Češi cestují více než dříve. Loni podnikli bezmála 3 miliony cest. „Last minute“ zájezdy už tak nefrčí

Ne všechny kavalírské cesty pochopitelně proběhly zcela hladce. Potíže a problémy se dají zhruba zařadit do tří okruhů:

  • Svěřenci se dostatečně nevěnovali studiu, zvl. cizím jazykům. Někteří se toho, i přes veškerou snahu hofmistra a doprovodu, mnoho nenaučili. A z tohoto, i z jiných důvodů, se některým také moc nechtělo vracet do rodného prostředí a kruhu rodiny, kde na ně čekaly povinnosti a jednotvárný život. Snažili si cestu prodlužovat a zde také vstupuje na scénu otázka peněz.
  • Mladí kavalíři neznali cenu peněz a neuměli s nimi hospodárně zacházet. Šlechtic si proto měl o peníze říkat hofmistrovi, ale musel uvést řádný důvod, na co je žádá. Zda to byl výdaj zbytný či nezbytný, o tom se daly vést dlouhé diskuze. Mohlo se také stát, že mladý šlechtic zabředl i do dluhů.
  • Styky s dámskou společností. Byly doporučovány kontakty jen s urozenými ženami, klidně třeba i proto, že takové sblížení vedlo ke konverzaci v cizím jazyce a tím ke zdokonalení jeho znalostí. Hrozilo ovšem nebezpečí, že se mladý muž může nevhodně oženit, zvláště když otec měl pro něj již vyhlédnutou „vhodnou“ nevěstu. Tím by mu zkřížil jeho plány do budoucna, a to včetně finančních. Vědělo se také, že některé matky chtějí své dcery provdat co nejdříve a za co nejvýhodnějších podmínek, tj. za bohatého a urozeného ženicha. Vyskytly se i případy, kdy chtěly za tím účelem hofmistra i podplatit. V průběhu těchto kavalírských cest tak získávali urození mladíci někdy i první sexuální zkušenosti, případně se těšili radovánek tohoto druhu, což je stálo – tedy jejich otce – i dost peněz. Na jednu stranu se tedy cesta do Itálie rozhodně doporučovala jako součást vzdělání, ale na druhou byla tato země považována i za „semeniště neřesti“.

FOTO: Kavalírské cesty

Kavalírské cesty - Venice kicks off carnival season with Flight of the Angel eventKavalírské cesty - YouTubeKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – Lonely PlanetKavalírské cesty - Dáma na koni – Outfit4EventsKavalírské cesty - Barokní tanec – Trn v oku
Další fotky
Kavalírské cesty - Dáma a kavalír – Orlický deníkKavalírské cesty - Dámské oblečení – Trn v okuKavalírské cesty - karneval – Zámek TřeboňKavalírské cesty - Karneval v Benátkách Europa Tourist GroupKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – TravelTriangleKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – CK CicalaKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – Ex UrbeKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – ItalieonlineKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – ItalyGuides.itKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – lavocedivenezia.itKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – Luxe Adventure TravelerKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – Photographer in VeniceKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – PixabayKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – radynacestu.czKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – SBSKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – TakeUsAnywherejpgKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – The New York TimesKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – TravelTriangleKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – Venice-BoxKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – Visit-Venice-Italy.Kavalírské cesty - Karneval v Benátkách – YouTube jpgKavalírské cesty - Karneval v Benátkách – Zajímavá Evropa a světKavalírské cesty - Karneval v Benátkách -TravelTriangleKavalírské cesty - Karneval v Benátkách -Where VeniceKavalírské cesty - karneval v Římě – Bed and Breakfast Roma BlogKavalírské cesty - Karneval v Římě – Rome ActuallyKavalírské cesty - Karneval v Římě – Italy Rome TourKavalírské cesty - Pánský a dámský oděv – Barokní tanecKavalírské cesty - Karneval v Římě (1860) – Italy Rome Tour

Kavalírská cesta byla investice do budoucnosti nejen syna, ale i celého rodu, i když znamenala velké finanční zatížení. Kdo absolvoval delší zahraniční cestu, měl větší možnost společenského uplatnění. Ostatně, stejně jako dnes.

Před 13 minutami
Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace...
Před 2 hodinami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 3 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Reklama