20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Ťok potvrdil svůj konec ve vládě. ANO se změnilo, tvrdí

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) odejde z vlády. Potvrdil tak, o čem se poslední dny spekulovalo. O jeho plánech pustit ministerské křeslo hovořil pro Náš REGION před týdnem jeho spolupracovník. Jako důvod rezignace Ťok uvedl únavu a pocit, že se hnutí ANO změnilo oproti době, kdy za něj kandidoval.

Reklama

„Dlouhodobě chci z vlády pryč, už nechci být v politice. Už jsem se na tom dohodl s panem premiérem, ale dali jsme si gentlemanskou dohodu, že to nebudu nikde potvrzovat a nechám scénář na něm. Ale mám pocit, že ta dohoda vypršela a je všechno venku. Chci to říct na rovinu, je to tak. Doufám, že to dopadne brzy,“ potvrdil Ťok svůj odchod pro server Novinky.cz. Sám ale ještě neví, kdy přesně to bude. „Termín nechám na panu premiérovi. Ale mám pocit, že ten čas nastal teď. Nechci, aby to vypadalo, že jsem odvoláván z vlády pro to, že se chystá nějaká velká rekonstrukce. Chtěl jsem být pryč už dávno,“ dodal.

Podchod spojí Žižkov s hlavním nádražím. Po 140 letech

Potvrdil tím tak i slova svého nejbližšího spolupracovníka z ministerstva, který se o Ťokově blížícím se ochodu rozmluvil pro Náš REGION. „Má rád svůj klid, nemá rád novináře a pozornost. Nezvyšuje hlas. Proto se divím, že do toho s Babišem šel. Ale vím, že lituje a poslední dva roky přemýšlí každým dnem, jak z toho rozjetého vlaku vyskočit,“ řekl důvěryhodný zdroj již před týdnem.

Příjezd metra do stanice.

Železnice na letiště získává obrysy. Zatím jen na papíře

Důvodem bylo i autoritativní chování šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše. „Být v politice pět let na jednom místě je opravdu hodně. Za sebe mohu říct, že se to tak naskládalo dohromady. Jsem unavený. Ani tak mě neunavuje práce pro lidi a ministerstvo, ale spíš z toho, jak pořád musím někde něco vysvětlovat. Všechny útoky, nutnost se bránit. Na tyhle věci asi nejsem stavěný. Mám pocit, že i to hnutí ANO je trochu jiné než ANO, za které jsem před pěti lety do vlády vstupoval,“ přiznal Ťok Novinkám.

Petr Arenberger: Melanom měli i patnáctiletí. Přežít s rakovinou kůže se dá i šest let

Už v minulosti trpěl pod vedením premiéra. Když jej například před rokem Babiš za zraků desítek lidí ponižoval podepsáním petice za zrychlení přípravy výstavby obchvatu České Lípy. „Tady to podepište! Pěkně do prvního řádku,“ poroučel Babiš Ťokovi. „Vy nemáte ani tužku, já vám ji půjčím. Ne, adresu tam prosím vás nepište,“ zesměšňoval ministra průpovídkami.

„Dan Ťok je introvert, má jiný způsob řízení lidí než šéf (Andrej Babiš – pozn. red.),“ řekl redakci Náš REGION zdroj z hnutí ANO, a dodal: „Ťok prostě nikdy nebude na lidi řvát, aby makali. Sám nemá rád, když na něj řve Babiš. A ten na něj od zimy řve čím dál víc.“

Mejdan za Prahou pro zastupitele Prahy 6

Než Ťok nastoupil do politiky, působil jako generální ředitel ve společnosti Skanska. Do nejvyšších manažerských struktur se vypracoval z řadového referenta, který se včas naučil angličtinu. Vrchol své kariéry Ťok spojil s hnutím ANO – sice jako nezávislý, ale s neslavným koncem.

 

Před 14 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama