Tornádo v Lanžhotě lámalo betonové sloupky, dosáhlo stupně IF1+

18.7.2022
Jan Štoll

Tornádo, které se v červnu prohnalo Lanžhotem na Břeclavsku, mělo délku asi 1,1 kilometru a v některých okamžicích rychlost až 170 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z vyhodnocení poznatků meteorologů Českého hydrometeorologického ústavu. Šlo o slabé tornádo, zasáhlo ale na 30 domů.

Podle meteorologů tornádo v Lanžhotě nejvíce zasáhlo okolí zámečku a přilehlé Zámecké ulice a dále fotbalové hřiště. Škody byly i v ulici Vinohrady. „Bylo poškozeno 30 domů, velké množství stromů, automobily, elektrické vedení a podobně,“ řekla mluvčí meteorologů Aneta Beránková. Šířka tornáda byla místy až 100 metrů a jeho rychlost podle stanovené intenzity IF1+ až 170 kilometrů za hodinu. „Z definitivního závěru šetření bylo na základě škod tornádo ohodnoceno stupněm IF1+, tedy na samé horní hranici pro označení jako slabé tornádo,“ uvedli meteorologové. Délka trasy, na které tornádo páchalo škody byla přibližně jeden kilometr.

Podle zjištění meteorologů se šířka záběru tornáda postupně snižovala. Z původních asi 100 metrů až na přibližně 50 metrů. S tím ale rostla síla větru a škody, které působil. „V délce cca 25 metrů byl vyvrácen plot z betonových panelů i s přelomenými betonovými sloupky a to ve směru postupu tornáda pryč z prostoru hřiště. Poškození plotu není vyloučeno s dopomocí části letících nedalekých borovic,“ uvedli meteorologové ve vyhodnocení terénního průzkumu škod v Lanžhotě.

„Několik svědků potvrdilo, že oni sami nebo jejich známí přímo viděli rotující trychtýř v okolí ulice Kostické. Z natočených videí byla zatím v jednom případě přímo zřetelná rotace unášených předmětů,“ popisuje svědectví místních vyhodnocení. Někteří svědkové ale rotující trychtýř tornáda nepotvrdili, pravděpodobně proto, že pršelo.

S vyhodnocením tornáda pomohly odborníkům z několika meteorologických institucí také fotografie od pana Zajíčka, jednoho z majitelů domů. „Díky poskytnutým fotografiím a videím, bylo možné objektivně posuzovat způsobené škody podle metodiky Mezinárodní Fujitovy stupnice,“ dodává mluvčí.

Meteorologové letos v ČR zaznamenali tři tornáda, všechna ale byla slabšího rázu. Nejvýraznější bylo v Lanžhotě v půli června. V květnu se objevilo severovýchodně od Pardubic a na konci června na jihu Čech v okolí obce Sviny na Táborsku. V červnu uplynul rok od tornáda, které si loni na Břeclavsku a Hodonínsku vyžádalo šest životů a poničilo přes 1200 domů. Z toho asi 200 muselo jít k zemi. Tehdejší tornádo mělo rychlost přes 300 kilometrů za hodinu. V některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně, silnější předtím v Česku nikdy nebylo.

Podle odhadů starosty Ladislava Straky budou škody v milionech korun, přesná částka bude ale až po opravách s ohledem na nárůst cen stavebních materiálů.

Jan Štoll/ČTKNepřehlédněte