16℃
Dnes je 16. říjen , svátek má Havel

Toužil po svobodné Gruzii a na Stalina prozradil kde co. Včetně jeho sadismu a spolupráce s carskou policií

Další fotky

Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a gruzínská tragédie“, která osvětluje dětství a mládí pozdějšího diktátora Stalina. Byly kruté – a drobný, v dospělosti jen 162 cm vysoký chlapec s chromou levou rukou, krutosti lidí i osudu čelil ještě větší krutostí vlastní.

Reklama

Josif Iremašvili (nar. 24. dubna 1878) byl Stalinovým kamarádem z dětství a spolužákem a později i komunistickým revolucionářem stejně jako on. Jeho pohled na Stalina je historicky nedocenitelný zejména pokud jde o Stalinovy osobnostní rysy. Vše nejspíš už začalo tím, že Stalin se narodil teprve dvacetileté matce jako její již čtvrté dítě. Jeho otec, Vissarion Džugašvili, byl obuvník a pijan. O tom, zda byl skutečně Stalinovým biologickým otcem, vznikly určité pochybnosti. Mohl to být i některý z bohatých kupců nebo dokonce slavný cestovatel Przewalský (po němž je pojmenován známý divoký kůň), jenž se v odpovídající dobu zdržoval ve městě. Tomu je Stalin dokonce i fyzicky podobný. Etnicky Džugašviliho rodina patřila mezi Osety (Osetijce), příslušníky jednoho z kavkazských národů.

Marshallův plán po válce rozdělil Evropu. Stalin ho odmítl a my museli také. Bohužel

Jisté však je to, že V. Džugašvili krutě bil nejen svou ženu, jinak zbožnou křesťanku, ale i děti včetně Josipa. Iremašvili o tom později vzpomínal: „Nezasloužené a kruté bití udělalo z chlapce stejně bezcitného člověka, jakým byl jeho otec. Protože všichni lidé, kteří měli moc nad jinými, mu připadali stejní jako jeho otec, velice záhy si vypěstoval pocit pomstychtivosti vůči těm, kteří stáli nad ním. Od samého dětství se realizace myšlenek na odplatu stala cílem, jemuž podřídil všechno.“ O Stalinovi je později známo, že v dětství týral zvířata, prokázáno je přinejmenším to, že alespoň přihlížel, jak jeho kamarádi popravují kocoura, pokud se jí přímo neúčastnil. Své budoucí lidské oběti potom později poměrně dovedně kreslil stejně jako mučení, které pro ně vybral.

Neuvěřitelné, a přesto pravdivé. Stalinův vrchní popravčí střílel odsouzené každé tři minuty

V šestnácti letech pak Stalin na přání matky vstoupil do pravoslavného semináře v Tiflisu (Tbilisi). Iremašvili píše, že mladého Stalina vyhodili po třech letech ze studia kněžského semináře, ne za propagaci marxismu, jak Stalin tvrdil, ale kvůli absolutnímu nezájmu o pravoslaví. Přesto se v upraveném životopise tvrdí, že Stalin právě tam vstřebával marxistické myšlenky a pod polštářem mu našli „Komunistický manifest“. Později se Stalin i Iremašvili oba stali členy Ruské sociálně demokratické dělnické strany. Po jejím rozkolu roku 1903 však šel každý jinou cestou. Iremašvili se stal menševikem, zatímco Stalin se stal bolševikem, věrným člověkem Lenina.

Smrt „užitečného idiota“. Sverdlov nechal popravit carskou rodinu a zřejmě ho ubili jeho vlastní lidé

Po rozpadu ruského impéria, jehož součástí byla i Gruzie, se Gruzíncům podařilo roku 1920 získat samostatnost na základě smlouvy s RSFSR a  Iremašvili získal křeslo v ústavodárném shromáždění gruzínské republiky. Již ale v roce 1921 RSFSR tuto smlouvu porušila, Gruzii vojensky okupovala a připojila k sobě násilím jako Gruzínskou sovětskou socialistickou republiku. Iremašvili byl, stejně jako mnoho jiných menševiků, uvězněn v Metechi. Jeho sestra však nakonec přemluvila Stalina k jeho propuštění. Iremašvili potom emigroval do Německa (tehdy spojence SSSR), kde roku 1932 vydal výše zmíněnou knihu „Stalin a gruzínská tragédie“ a stále usiloval o samostatnost pro Gruzii, které se ovšem nikdy nedočkal. Zemřel 14. října 1944 v Berlíně. Gruzie získala samostatnost až v roce 1990 po pádu SSSR.

Tomu neuvěříte. Bavorská sovětská republika opravdu existovala. Naštěstí jen krátce a jako odstrašující příklad

To, co je známo o Džugašviliho dětství, ukazuje, že si vyvinul idealizovanou představu o sobě samém a nejprve se ztotožnil s fikcí válečníka – mstitele, zvaného „Koba“ (česky Vyznamenaný). Celé dny se toulal s kamarády a aby jako fyzicky slabý a tělesně postižený obstál v partě se rváči, používal přetvářku a lstivost. Poté sám sebe pojmenoval „Stalin“ (česky Muž z oceli).

Dívčí hrady se mění před očima. Návštěvníky budou lákat na koně Převalského

To, že Stalin byl národností Oset, podle  Iremašviliho vysvětluje Stalinovu nekompromisní politiku vůči Gruzii a brutalitu při rozsáhlém národním povstání v srpnu roku 1924 proti bolševické moci. Tehdy bylo na 10 000 lidí z řad gruzínské šlechty a inteligence popraveno a přes 20 000 deportováno na Sibiř. Tak v Gruzii, i jinde na Sovětským svazem okupovaných územích, vznikal nový druh kolonialismu, sovětské impérium – naprostý protipól komunistické teze z listopadu 1917 o nutnosti získat svobodu pro utlačované národy.

V pražské zoo chovají téměř 200 ohrožených druhů zvířat, která mohou vyhynout

Začátkem roku 1901 už po Stalinovi pátrala carská policie, která ho označila jako nebezpečného zločince a levicového radikála. Již tehdy Stalin prosazoval „co možná nejkrvavější boj“, který měl přinést podle něho nejrychlejší a nejlepší řešení. Iremašvili byl ovšem až do smrti přesvědčen, že Stalin se poté stal agentem carské policie Ochranky, kde měl mít krycí jméno Vasilij, které pak dal svému synovi. Iremašviliho argumentem potvrzující tuto domněnku byla velká čistka ve straně, v níž Stalin zlikvidoval mnoho starých bolševiků.

FOTO: Iremamašvili – Pravda o Stalinovi

Iremamašvili – Pravda o Stalinovi - Exponáty v Muzeu Josifa V. Stalina – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Ketevan Geladze, Stalinova matka – jewish philosophy placeIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Expozice pracovny J. V. Stalina – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Stalinův_rodný_dům obestvěný pavilonem – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Rodný dům Josifa V. Stalina v Goril – wikipedia
Další fotky
Iremamašvili – Pravda o Stalinovi - Z kartotéky carské policie v Petrohradě, 1911 – wikimedia commonsIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Stalin v roce 1894 – wikimedia commonsIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Mladý Stalin – wikimedia commonsIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Náčrt podobizny Nikolay Przhevalsky v populární měsíční vědě, svazek 30, leden, 1887 – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Peoples.ruIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Expozice v hlavním sálu Muzea Josifa V. Stalina – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Muzeum J. V. Stalina a jeho exponáty – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Rudá armáda v Tbilisi 25. února 1921 – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Stalinův osobní železniční vagón – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Stalinova koupelna v jeho osobním vagóně – wikipediaIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Stalinovo muzeum – The Brave DameIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Stalinovo muzem v Gori (Gruzie) – subenýry – laliberte.chIremamašvili – Pravda o Stalinovi - Stalinovo muzeum v Gori – ComtouristIremamašvili – Pravda o Stalinovi - www.sakharov-center.ru

Někteří další Stalinovi spolubojovníci dávali Stalina do souvislosti s agentem Vasilijem, jediným agentem carské policie v Gruzii, u nějž se nepodařilo po roce 1917 zjistit jeho totožnost. Byl jím opravdu Stalin? Faktem je, že pro tato obvinění neexistují důkazy, i když ve Stalinovu okolí v letech 1905 – 1908 docházelo k podezřelým úspěchům carské policie. Archiv carské policie však byl v roce 1919 zničen, a když roku 1953 Stalin zemřel, odmítl Nikita Chruščov jakékoliv vyšetřování týkající se Stalinovy minulosti. Na Stalinovo členství v carské Ochrance tak nemáme žádné důkazy, zůstává jen podezření. K jeho povaze, způsobu života a životním hodnotám však odpovídá velmi přesně.

 

Před 1 hodinou
Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí uspořádat show...
Před 1 hodinou
Podzim je tady naplno, ale víme vůbec co nosit? Jaké jsou letošní barvy a trendy?...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 3 hodinami
Tradice uctívání sv. Havla pochází ze 7. století n. l., kdy do Evropy putovali věrozvěstové...
Včera, 17:30
Nejkrásnější, co může člověk prožívat, je tajemno. Kdo to nechápe, kdo se neumí divit a...
Včera, 16:00
Ukrajinec Stepan Andrijovyč Bandera (1. ledna 1909 - 15. října 1959) pocházel z vesnici Staryj...
Včera, 15:08
Proti obchodu s chudobou hodlá mostecký magistrát bojovat tak, že začne s výkupem bytů od...
Včera, 14:00
Generál Wladyslaw Sikorski, předseda polské exilové vlády a vrchní velitel polských jednotek, které bojovaly spolu...
Včera, 13:02
Od čtvrtka 31. října do neděle 3. listopadu se v kině Bio Oko uskuteční již...
Včera, 12:16
Komerční článek
Přestup na nový vysílací standard pozemního vysílání DVB-T2 je za rohem. Vypínání stávajících sítí DVB-T...
Včera, 11:30
Přestože závist lze definovat jako „Chci mít to, co máš ty“, zášť vůči úspěchu někoho...
Reklama