• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Toužíte po miminku? Jezte listovou zeleninu!

  23.3.2021
  Jiřina Pouzarová

  Početí miminka někdy bývá dlouhý a náročný proces. Každý měsíc čekáme netrpělivě na ovulaci a zklamání na těhotenský test s jednou čárkou je opravdu demotivující. Nepropadejte však panice. Poradíme vám, jak si cestu k početí usnadnit.

  Buďte v pohodě

  Relaxace a odpočinek je klíčem nejen k psychické pohodě, ale také ke snazšímu početí. Neexistuje sice žádná statistika, jež by prokazovala přímou souvislost mezi relaxací a úspěšným otěhotněním, ale čas, který budete věnovat jen svému tělu a duši, vám pomůže pomoci vyrovnat se se stresem a úzkostí provázející strachu o miminko. K normální psychické činnosti vám pomůže například jóga, masáž, procházky na čerstvém vzduchu, hodinka plavání v bazénu či poslech oblíbené hudby. Dobrými pomocníky jsou pak také vitamin B 12 a hořčík, který je obsažen například v kakau, což je skvělá zpráva pro milovnice čokolády.

  Dostatek zinku

  Zinek je látka, která je sice v těle obsažena v malém množství, ale o to větší význam má. Nedostatek zinku v těle se opět projevuje narušenou psychikou a změnami nálad. O zinku byste však měli vědět především to, že přispívá k přirozené plodnosti a reprodukci. Zinek je nejlépe využitelný z živočišných zdrojů, jelikož se díky absenci vlákniny lépe vstřebává. Proto se budoucím maminkám doporučuje jíst hodně masa a konzumovat mléčné výrobky.

  Česko slaví lékařský úspěch. Porodila již třetí žena s transplantovanou dělohou

  Kyselina listová je poklad

  Ne nadarmo se říká, že kyselina listová je pro budoucí maminky naprostý zázrak. Tato látka totiž přispívá k běžnému metabolismu homocysteinu, tedy k normální krve tvorbě, a napomáhá ke správnému dělení buněk, což podporuje růst plodu. Užívání vitaminu B 9 neboli kyseliny listové je doporučováno nejen v době těhotenství, ale nejlépe již tři měsíce před jeho naplánováním. Nejvíce je vitamin B obsažen v listové zelenině. Již samotný název napovídá, v kterých potravinách ji hledat. K jejím hlavním zdrojům patří zelená listová zelenina, špenát, kapusta či brokolice, dále pak luštěniny, některé druhy ovoce, obilniny, ořechy nebo kvasnice, z živočišných druhů pak játra.

  Že nepatří špenát mezi vaše oblíbené potraviny? Už dávno se nepřipravuje jako kdysi ve školní jídelně. Vyzkoušejte vynikající malinové smoothie s okurkou a špenátem.

  Malinové smoothie s okurkou a špenátem

  Na jednu porci si připravte: hrst malin, polovinu salátové okurky, misku špenátových listů, pár lístků bazalky, vodu na dolití

  Maliny, okurku i špenát omyjte, okurku nakrájejte na kousky, vše vložte do smoothie mixéru, dolijte vodou a vše rozmixujte.  Nepřehlédněte