14℃
Dnes je 20. srpen , svátek má Bernard

Tradice jména pokračuje. Dalibor, to nejsou jenom housle

Další fotky

Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký – Budečský, a jeho syn, druhý dělnický prezident Antonín Zápotocký, se sochou v nadživotní velikosti v obci. Film s názvem, Vstanou noví bojovníci, byl kdysi povinným představením pro školní dítka. Ne, nebude to nostalgie po starých časech. Přidáme-li k tomu dvě železniční dráhy v obci, a jeden z nejstarších uhelných dolů v kraji, dostáváme zajímavý protiklad s továrničkou, která zde vyráběla hudební nástroje.

Reklama

Budova bývalé továrny na výrobu klavírů zn. Dalibor stojí uprostřed obce, mezi železniční tratí do Kladna a silnicemi do Kladna a Kralup nad Vltavou. Výroba hudebních nástrojů zde má více jak stoletou tradici. Přibližně od roku 1905 zde v domě č. 9 prováděl opravy a později vyráběl nové nástroje Jan Kopecký se společníky Kašparem a Hnátkem. Roku 1911 místní mlynář Václav Duda finančně firmu podpořil a vznikla firma Kopecký a spol. s. r. o. Nová montážní budova vznikla po roce 1910, poblíž původní továrny na pozemku V. Dudy.

Hra na hudební nástroj pomáhá rozvíjet mozkové aktivity. Navíc může zlepšit funkci mozku

Od roku 1913 byl jediným vlastníkem Václav Duda a firma nesla název Továrna na pianina a piana Dalibor, s. r. o. K největšímu rozvoji došlo ve 20. letech minulého století, kdy byla otevřena i prodejna klavírů v Praze, v Křemencově ulici. Později se závod stal pobočkou závodu Čs. hudební nástroje Hradec Králové a vyráběly se zde také jiné značky, např. Scholze, Förster. I když výroba skončila v r. 1985, značka Dalibor zažívá v novém tisíciletí svůj opětovný návrat na trh. Pod logem Ant. Dalibor, jenž v současné době spadá pod koncern Petrof, dobývají tyto nástroje především čínský trh.

Víte, kdo může porazit steinway? Jenom jiný steinway. Klavírní sága trvá již téměř 200 let

Řada průmyslových staveb, kterým se dnes říká urbex, bez zájmu lidí chátrá, hlodá na ni zub času a jen opravdu velmi zřídka se dočká zmrtvýchvstání. Většinou se o ně zajímají skupinky lidí či jednotlivci, pro které jsou podobné prohlídky opuštěných objektů zajímavým koníčkem. Objekty firmy Dalibor, byly podobného osudu ušetřeny. V jedné části pokračuje výroba vestavěných skříní.

FOTO: Piana firmy Dalibor

Piana firmy Dalibor - DaliborPiana firmy Dalibor - Spolek DaliborPiana firmy Dalibor - Továrna DaliborPiana firmy Dalibor - výrob klavíruPiana firmy Dalibor - Dalibor  Zákolany
Další fotky
Piana firmy Dalibor - Dalibor 1Piana firmy Dalibor - Piano DaliborPiana firmy Dalibor - Dalibor, korespondence

Další objekt využívá místní kulturní Spolek Dalibor, takže tradice jména pokračuje. Jeho počátky kladou jeho členové do roku 2011. Od té doby zde byla uspořádána spousta kulturních a společenských akcí, včetně výstav obrazů, pořádaných ve spolupráci s Národní galerií či Akademií výtvarných umění.  Spolek Dalibor si klade za cíl organizování kulturních, společenských a sportovních akcí na území Zákolan a v blízkém okolí. Je otevřen a přístupný všem lidem, kteří mají upřímný zájem se na podobné činnosti podílet. Název Dalibor tedy v Zákolanech žije stále.

 

Včera, 17:30
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Včera, 16:00
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Včera, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Včera, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Včera, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Včera, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
18.8.2019
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
18.8.2019
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
18.8.2019
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
18.8.2019
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama