-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

Rok od tragédie u Horoměřic. Vteřina, která byla pro tři lidi poslední

Další fotky

Okamžik, během kterého stihneme říct „jedenadvacet“, už změnil životy možná milionům lidí. Vteřina nepozornosti stačí k tomu, aby bylo všechno jinak. Jedna vteřina je jako mrknutí oka. V případě, že za volantem „nadupaného“ vozu sedí mladý nezkušený šofér a nenadálá situace ho překvapí, ztrácí nad vozem kontrolu a ten se stává smrtícím prostředkem.

Reklama

To odpoledne, v pátek 12. ledna 2018, bylo sucho a kolem čtvrté ještě světlo. V 15:40 hodin dispečerky pražské záchranky přijaly první volání z místa dopravní nehody u Horoměřic, kde došlo k havárii linkového autobusu 316 dopravní společnosti Arriva.

Srazil se s osobním automobilem Škoda Superb a po vyjetí ze silnice narazil čelně do stromu. Řidič autobusu, jeden cestující a řidička Superbu nehodu nepřežili. Patnáct lidí utrpělo vážná zranění, dalších třicet se zranilo lehce. Vůz, v němž zemřela dvaadvacetiletá řidička, skončil po nehodě kousek od dřevěného kříže, který připomíná nehodu, při níž zhruba před jedenácti lety zahynul mladý motorkář. Předjížděl kolonu a narazil do vozu před ním, odbočujícího vlevo. K jedné svíčce přibylo mnoho dalších.

FOTO: Nehoda u Horoměřic 2018

Nehoda u Horoměřic 2018 - Horoměřice_1Nehoda u Horoměřic 2018 - Horoměřice_2Nehoda u Horoměřic 2018 - Horoměřice_3Nehoda u Horoměřic 2018 - Horoměřice_4Nehoda u Horoměřic 2018 - Horoměřice_6
Další fotky
Nehoda u Horoměřic 2018 - Horoměřice_5Nehoda u Horoměřic 2018 - 49795533_314501819168295_8281029153818411008_nNehoda u Horoměřic 2018 - 49652619_463393507398114_1654002522848755712_n

„Je to úplně rovný úsek, zdá se přehledný, ale hodně klame,“ řekl tehdy horoměřický policista Petr Dvořáček. „Horizont přijde dřív, než se může zdát, a protijedoucí vůz je najednou u vás, když jedete oba rychle,“ Dodal však, že místo není úsekem častých dopravních nehod. „Je to frekventovaná silnice s velkým provozem, ale nehod tam zase tolik není, tak jedna dvě do roka a nepamatuji si, že by se tam potkala dvě auta čelně,“ doplnil.

Zesnulého řidiče autobusu Jana Mášu, který měl zanedlouho oslavit čtyřicáté narozeniny, popisoval generální ředitel Arrivy Daniel Adamka jako spolehlivého a přátelského člověka. Pomohl zorganizovat dvě sbírky. Jednu mezi zaměstnanci, další s pomocí nadací Truck Help podporující rodiny, jež přišly o příbuzného při dopravní nehodě. Dohromady se v obou z nich vybralo přes 315 tisíc korun. „Peníze vybrané ve firmě jsme pozůstalé rodině předali,“ dodal mluvčí Arrivy Roman Herden. Jan Máša jezdil u společnosti Arriva půl roku, ale jako řidič z povolání pracoval od mládí. Se ztrátou manžela a táty se paní Andrea a dcery ve věku 12, 18 a 20 let dodnes velmi těžko vyrovnávají.

Tragická nehoda u Horoměřic: Policisté vyslýchají první svědky i raněné. Někteří nejsou stále schopni výpovědi

Dopravní společnost, které havarovaný autobus linky 316 patřil, vyplatila více než čtyřem desítkám cestujících odškodné. „Přesné částky nezveřejňujeme, ale mohu říct, že se jednalo o statisíce korun,“ řekl mluvčí dopravce Roman Herden. Poškození obdrželi peníze hned a nemuseli čekat na závěry policejního vyšetřování. „Odškodnění dostal každý, kdo se s námi spojil a zažádal,“ uvedl Herden.

Pražská záchranná služba uvedla, že šlo o největší nehodu autobusu, u níž zasahovala od devadesátých let minulého století. Fakultní nemocnice Motol vyhlásila takzvaný traumaplán prvního stupně, sestavený pro události s větším počtem zraněných. Na místo poslala sanitky i speciální zdravotnický kamion. Přes čtyřicet zraněných bylo postupně rozvezeno také do nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice a Ústřední vojenské nemocnice. Už tak složitou situaci komplikoval fakt, že mezi zraněnými bylo dvanáct dětí. Právě jedno z nich, spolu s dospělým raněným, muselo být uvedeno do umělého spánku. Na místě kromě jednotek záchranných služeb Prahy a Středočeského kraje zasahovali i jednotky Pragomediky Plus, Meditransu, dobrovolní záchranáři nebo Záchranáři z Asociace samaritánů ČR.

Většina tramvají a autobusů v pražské MHD zatím nemá klimatizaci

Třem rodinám zůstala bolest už napořád. Pamatujme na základní věci: chovejme se předvídatelně, nechme si dostatek místa na rozjezd a sledujme pozorně situaci nejen před sebou, ale i za sebou. Nechávejme si vždy rezervu a věnujme plně pozornost dění na vozovce. Na místě je zachovat chladnou hlavu a neprovádět nepromyšlené úkony. A co je nejdůležitější: vrátit se z každé cesty domů za svými blízkými v pořádku!

 

 

 

Včera, 17:30
Podvodníci nemají slitování a neustále vymýšlejí nové způsoby, jak se dostat k cizím penězům. Fenoménem poslední...
Včera, 16:00
Psychedelika řadíme mezi zakázané drogy. Možná je to ale tak trochu neprávem. Podle některých odborníků...
Včera, 14:30
Středočeši budou moci letos znovu žádat o dotace na nové kotle. Ve třetí dotační výzvě...
Včera, 14:00
Existuje několik různých legend vyprávějících o životě a smrti sv. Prisky, které si však navzájem...
Včera, 13:35
S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského...
Včera, 12:31
Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do...
Včera, 12:00
Do povědomí milionů diváků se probojoval z jediného kluka ve městě přes 150 uchazečů o...
Včera, 11:30
Asi každý z nás zažil situaci, kdy nemohl usnout nebo se v noci často budil...
Včera, 10:00
Podpis lidskou rukou je něco velmi zvláštního. Shluk několika písmen, který často osudově mění život...
Včera, 08:00
Říkává se, že jsou Češky nejkrásnější na světě. Je to jen taková klasická hospodská povídačka,...
Reklama