• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Třebíčské památky jsou na seznamu UNESCO již 20 let, chystají se týdenní oslavy

  9.8.2023
  Doris Drienová

  Třebíč bude od 14. do 20. srpna slavit 20 let od zápisu svých památek na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nabídne výstavy, koncerty, divadla i přednášky. Ve středověkou vesničku se promění zámecké příkopy, program bude i na Podzámecké nivě a v židovském městě.

  Jeho součástí budou podle mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisové pohybové a výtvarné dílny. Židovská čtvrť se hřbitovem a areál baziliky svatého Prokopa jsou památkami UNESCO od 3. července 2003.

  Zámecké příkopy, ve kterých mohou návštěvníci vidět rytířské ležení a ukázky zbraní či řemesel, se otevřou v pondělí v 10:00. K dispozici tam bude i historická střelnice nebo zvířecí koutek.

  V 18:00 bude vernisáž fotografií třebíčských památek pořízených několika místními fotografy. Výstava v Předzámčí potrvá do 1. října. O zahajovací koncert se ve 20:00 na Podzámecké nivě postará The Cello Boys a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

  „V úterý 15. srpna v 17:00 bude v Zadní synagoze přednáška Pavla Heřmana s názvem Třebíč před UNESCEM, v 19:00 Divadlo Víti Marčíka v židovské čtvrti U lípy. Ve středu proběhne v Národním domě přednáška Jiřího Kolbaby Světové skvosty UNESCO v Třebíči, kterou připravil speciálně pro tyto oslavy,“ uvedla Martakidisová.

  Letošní oslavy jsou rozšířenou verzí Slavností tří kápí, které se od vstupu Třebíče na seznam UNESCO konají pravidelně. Jejich sobotním vrcholem bude Noční průvod městem.

  Bazilika sv. Prokopa byla stavěná pravděpodobně mezi lety 1220 a 1260 v přechodném románsko-gotickém stylu. Její dnešní podoba je výsledkem řady úprav. V opatské kapli je ale dochovaná malířská výzdoba ze 13. století.

  Židovská čtvrť s křivolakými uličkami vznikla na izolovaném území mezi křesťanským městem a vrchnostenským sídlem. Dnes patří k nejzachovalejším v Evropě, stojí v ní více než 120 domů. Nad čtvrtí leží židovský hřbitov s 3000 kamennými náhrobky.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte