Třezalka tečkovaná, jinak také Svatojánské slunce. Připravte si z ní olej, je vhodný pro celou rodinu

19.6.2020
Táňa Pikartová

Třezalka roste na suchých mezích, stráních, na loukách, pastvinách, na lesních pasekách ale i podél cest. Poznáme ji velmi snadno, vypadá přesně tak, jak zní její název. Jejím typickým znakem je drobné, na okraji zlatožlutých květů patrné jemné černé tečkování, velmi dobře viditelné proti světlu.

Typická je i krvavě červená šťáva, která z květů vytéká po promnutí. Díky tomu bude i jakýkoliv dotyk s ní vždycky nezapomenutelný, posléze se totiž zbarví do fialova.

Oleje z třezalky vyrábí mnoho firem, ale skutečně kvalitní třezalkový olej, který si můžeme vyrobit i sami, se pozná podle jeho sytě karmínové barvy.

Malá lžička medu, velký zázrak pro zdraví. 6 důvodů, proč si ho dopřát

Třezalkový olej je díky příznivému vlivu na psychiku často považován za přírodní antidepresivum. Malá masáž olejem na spáncích může pomoci zmírnit nespavost nebo se zbavit stresu a úzkostí. Celková masáž třezalkovým olejem uvolňuje ztuhlé svaly a zlepšuje krevní oběh. Využívá se i pro své silně protizánětlivě a dezinfekční účinky na různá poranění kůže a drobné odřeniny. Hojně se aplikuje i na další kožní problémy, například jizvy a proleženiny.

Olej je vhodný pro celou rodinu. Přípravek zjemňuje a zklidňuje citlivou a podrážděnou pokožku a regeneruje ji i při opruzeninách.  Při použití do koupele suchou pokožku příjemně promastí, krásně se vstřebá a zanechá kůži plně hydratovanou. Účinky oleje oceníme i tehdy, když se spálíme od sluníčka nebo při popáleninách.

Čerstvé bylinky jsou nejchutnější. Založte si na zahradě bylinkový záhon

Krok za krokem při domácí výrobě třezalkového oleje

Nejprve až po okraj naplníme sklenici čerstvými květy a pupeny. Následně zalijeme za studena lisovaným, tzn. panenským olejem tak, aby části třezalky v něm byly potopené, jinak by mohly plesnivět. Přikrytou, ovšem ne uzavřenou láhev necháme stát na slunečném místě asi sedm dní. Poté láhev neprodyšně uzavřeme a tentokrát necháte na slunci ještě za občasného protřepání pět týdnů, přičemž se obsah začne zabarvovat do ruda. Vzniklou tekutinu pak přecedíme přes látku či čajový filtr, květy a pupeny poté ještě můžeme vylisovat. A je hotovo. Třezalkový olej uchováváme na temnějším místě.

 Nepřehlédněte