• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tříkrálová sbírka v olomoucké arcidiecézi letos vynesla rekordních 38,46 milionu korun

  28.1.2023
  Doris Drienová

  Tříkrálová sbírka na území olomoucké arcidiecéze (ACHO), kde tato tradice v roce 2000 vznikla, vynesla letos 38,46 milionu korun. Jde o dosud nejvyšší částku. Všechny kasičky již organizátoři rozpečetili, řekl koordinátor sbírky Marek Navrátil. Výtěžek charita věnuje na přímou sociální pomoc jednotlivcům či rodinám v obtížné životní situaci, ale i na své projekty sociálních a zdravotních služeb, které pomáhají seniorům, lidem s postižením či lidem bez domova.

  Letos bylo 5861 úředně zapečetěných sbírkových pokladniček. „S nimi koledovalo více než 20.000 dobrovolníků, dospělých i dětí. Až na menší problémy, způsobené nemocností nebo lokálním nedostatkem dobrovolníků, se koledovalo ve všech městech a obcích,“ uvedl Navrátil.

  Letošní výnos koledy za ACHO je nakonec o 20 procent vyšší než loňský. „Nečekal jsem to. Takový nárůst je až šokující,“ uvedl ředitel ACHO Václav Keprt. Poděkoval koledníkům a také dárcům za jejich důvěru, která podle něj charitu zavazuje. Na výši výnosu se podle ředitele ACHO nejvíce podepisuje práce charity i solidarita dárců. „Lidé vnímají ekonomické informace. Mnohé domácnosti mají finanční problémy. Vnímají to i u svého okolí. Domnívám se, že právě i to motivuje k větší solidaritě,“ dodal Keprt.

  Nejvyššího výnosu v ACHO dosáhla ve Zlínském kraji Charita Uherské Hradiště, která vykoledovala 3,56 milionu korun. V Olomouckém kraji pak dárci nejvíce podpořili Charitu Olomouc a to částkou 2,38 milionu korun.

  První Tříkrálová sbírka se z podnětu tehdy olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera konala již v roce 2000, ale jen na území olomoucké arcidiecéze. Od roku 2001 se rozšířila ve všech diecézích republiky. V roce 2021 se kvůli covidové pandemii sbírka nekonala formou koledování tříkrálových skupinek, ale pouze přes statické pokladničky, DMS, sbírkové konto a darovací bránu na webu sbírky.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte