• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Trojka se vypořádala s výmoly na chodnících

  11.8.2023
  Renata Říhová

  Vybrané chodníky na území třetí městské části prošly rozsáhlou údržbou, od začátku letošního roku se jich na území městské části opravily téměř tři kilometry čtvereční.

  K rekonstrukci chodníků došlo na základě spolupráce Prahy 3 s Technickou správou komunikací hlavního města Prahy (TSK), jež se o chodníky stará. Ta na opravy vydala zhruba 15 milionů korun.

  Správu chodníků v Praze 3, stejně jako na celém území hlavního města, provádí TSK. Městská část nicméně upozorňuje na chodníky, jež vyžadují přednostní opravu. Zvoleny byly rovněž ty chodníkové úseky, na nichž v nedávné době došlo k výměně či pokládce inženýrských sítí. Neměly by se tak v dalších letech znovu plánovaně rozkopávat.

  „Finanční prostředky na běžnou údržbu v minulosti směřovaly výhradně do správy vozovek, nikoli chodníků. V rámci nově nastavené spolupráce s TSK se však podařilo docílit změny, aby v tomto ohledu byla i chodníkům věnována odpovídající pozornost,“ uvedl místostarosta Prahy 3 pro dopravu Ondřej Rut (Zelení). Na opravu chodníků v Praze 3 od letošního roku TSK vynaložila zhruba 15 milionů korun.

  Rekonstrukce se jich dočkalo celkem šest na území Žižkova a Vinohrad. Opraveny byly úseky o souhrnné ploše téměř tří kilometrů čtverečních, na nichž se vyskytovaly výmoly, nerovný povrch a nejednotná dlažba. Rozbité chodníky získaly nové dláždění v podobě kamenné mozaiky, a kde to bylo potřeba, tak i nové obruby a celkové zpevnění. V plánu jsou přitom další rozsáhlé opravy chodníků, jež by měly odstartovat začátkem příštího roku.

  Městská část rovněž usiluje o systematický přístup v opravách komunikací tak, aby zabránila jejich opakovanému rozkopávání. V působnosti státní správy městská část povoluje správcům sítí zábory pro výkopy. K tomu je vždy nutná smlouva s vlastníkem vybrané komunikace, tedy s TSK.

  „Průběžně komunikujeme se správci sítí a dopravní odbor na úřadě Prahy 3 se snaží jejich požadavky na výkopové práce povolovat jen v takovém rozsahu, aby byla zajištěna průchodnost a průjezdnost ulic,“ přiblížil místostarosta Rut a doplnil: „Bez spolupráce s TSK by však tyto snahy nebyly účinné. Právě TSK může zajistit, že žádný z vlastníků sítí nedostane od rozkopání chodníku další smlouvu, a to alespoň po dobu pěti let. Chodníky, které se nyní na Trojce opravují tak již prošly výměnami sítí a v dalších letech zůstanou nedotčené.“

  Zdroj: TZ MČ Praha 3


  Témata:

  Nepřehlédněte