• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tvůrčí dům Elišky Peškové zahájil první sezónu

  18.9.2023
  Renata Říhová

  Švandovo divadlo otevřelo v sobotu 16. září Tvůrčí dům Elišky Peškové pojmenovaný po mimořádné osobnosti české kulturní historie. Nový prostor bude sloužit všem generacím pro živé umění a sousedská setkávání.

  Novotou zářící tvůrčí centrum se nachází v ulici Elišky Peškové. Tvůrčí dům vznikl díky spolupráci Švandova divadla s pátou městskou částí, která projekt významným způsobem podpořila a budovu zcela zrekonstruovala. Nyní se zde nachází například multifunkční sál a suterénní prostory, kde vzniká sdílená truhlářská a krejčovská dílna. Návštěvníkům bude sloužit i klubovna se samoobslužným občerstvením, klidný dvůr s posezením a další prostory vybízející k vlastní tvorbě či k setkání se sousedy.

  „Ve dnech 20. a 21. září zde chystáme konkurzy do Hereckého studia, 24. září proběhne konkurz do Dětského divadelního souboru,“ láká zájemce o herecké umění Vojtěch Nejedlý, pod jehož vedením Tvůrčí dům zahajuje svou historicky první sezónu. V té nabídne Tvůrčí dům Elišky Peškové návštěvníkům divadelní představení včetně projektů vytvořených přímo pro toto centrum. Jedním z nich bude i autorská inscenace připomínající život samotné Elišky Peškové, jejíž premiéra se uskuteční 26. října od 19 hodin. V titulní roli se představí Miroslava Pleštilová. Hereckou partnerkou jí bude její studentka Iveta Hlubučková. Autorem a režisérem inscenace je Josef Kačmarčík, který je zároveň lektorem Hereckého studia.

  „Hlásíme se k historii Smíchova a jeho kultuře. Zároveň navazujeme i na bezmála dvacetiletou historii pořádání kreativních workshopů v jen pár kroků vzdáleném Švandově divadle, s jehož zázemím a renomé zůstáváme přirozeně propojeni,“ dodal Vojtěch Nejedlý.

  Zájemci sem budou moci zajít na filmové projekce snímků určených pro klubového diváka, ale i pro děti, rodiny a pamětníky. Tvůrčí dům počítá i s koncerty menších kapel zejména akustických a folkových žánrů. Program centra počítá také s masterclassy a workshopy pro lidi nejrůznějšího věku i zájmů. „Spolu se zastupiteli Prahy 5 uvažujeme také o smíchovském hydeparku, kde bychom dali slovo místním obyvatelům. Rýsuje se také cyklus přednášek významných osobností Prahy 5 a mnoho dalších aktivit,“ upřesnil Nejedlý.

  Zdroj: TZ Švandovo divadlo



  Nepřehlédněte