25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Tyhle hodinky jsou dnes už minulostí. Vzpomínáte na poklady, co se nosily?

Další fotky

Jistě pamatujete na ty příšernosti, které se dřív nosívaly na rukou, a kdo je měl, ten byl za největšího frajera. Hodinky se snad nikdy nenosily jenom proto, aby ukázaly majiteli čas. Šlo hlavně o módní doplněk a předmět společenské prestiže.

Reklama

Hodinky jsou populárním módním doplňkem, ať už jsou zlaté, titanové nebo ozdobené jako šperky. Náramkové hodinky mohou být i plastové, kožené, kovové nebo z textilie. Materiál a vzhled hodinek podléhá aktuálním módním trendům. Historie hodinek sahá do roku 1600, první náramkové hodinky ale vyrobila v roce 1904 firma Cartier pro brazilského letce Santos-Dumonta. Náramkové hodinky pak od první světové války nahradily hodinky kapesní.

Návrat do dětských dní. Pohádky na zdi nám přinášela legendární promítačka. Pamatujete?

50. léta – natahovací hodinky

V 50. letech se začaly vyrábět hodinky, které měly automatické natahování, nejčastěji excentrickým segmentem (rotor), který se při pohybu ruky otáčí a natahuje pero. Pásek hodinek jde obvykle nastavit tak, aby vyhovoval zápěstí majitele. Velikost a hmotnost hodinek jsou uzpůsobeny pro nošení na zápěstí, jsou tedy lehčí a menší než jiné typy. Jsou tenké a dobře odolávají silnějším otřesům.

Většinou byly na zápěstích k vidění hodinky Čajka (Chaika), Luč nebo Prim. Pamětníci vzpomínají, že se však daly koupit i Omegy a Rolexky.

Dnešní hodinky

Náramkové hodinky, které známe dnes, jsou elektronické – digitální, či quartzové – s ručičkami. Jsou nejběžnějšími hodinkami, které se používají. Ty lepší mají vodotěsné pouzdro nebo safírové sklo, které se nepoškrábe, případně mají certifikát přesnosti chodu. Opravdu luxusní hodinky jsou pak vybaveny mechanismem tourbillon, popřípadě inovovanou verzí létajícím tourbillonem. Hodinky se vyrábějí z nejrůznějších materiálů.

Návrat do zlaté éry retro stylu. Umíte se obléknout jako filmová hvězda z 50. let?

Chytré hodinky

Velkou novinkou byly guartz, křemenné hodinky vyvinuté ve Švýcarsku, ale vyráběné už od roku 1969 japonskou firmou Seiko. Čas ukazovaly skrze displej LED nebo LCD, později se ale víc prosadily elektronické hodinky s mechanickou indikací ručičkami. Zatím vůbec poslední novinkou jsou elektronické hodinky s automatickou rádiovou synchronizací nebo automatickou synchronizací pomocí signálu GPS (Seiko Astron, Citizen Satellite Wave, Casio GPS HYBRID WAVE CEPTOR – kombinace rádiové synchronizace a GPS). Některé japonské modely mají napájení pomocí solární energie, která dobíjí vestavěný akumulátor. Jeho životnost bývá okolo deseti let (Seiko Solar, Citizen Eco-drive, Casio Tough-solar). Firma Seiko taktéž vyrábí variantu quartzových hodinek s mechanickým dobíjením (Seiko Kinetic).

FOTO: Staré hodinky

Staré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinky
Další fotky
Staré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - IdNB6MOStaré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinkyStaré hodinky - Retro hodinky

 

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama