• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Ubytování v soukromí má v Luhačovicích dlouholetou tradici, nevnímají ho jako problém

    Zavedení ubytovatelé v Luhačovicích na Zlínsku nepovažují krátkodobé ubytování v soukromých domech, bytech a pokojích prostřednictvím webové platformy Airbnb za zásadní konkurenci.

    Nabídka ubytování v soukromí má v lázeňském městě dlouholetou tradici, nejde podle nich o žádnou novinku, vyplývá z ankety.

    Největším ubytovatelem ve městě je akciová společnost Lázně Luhačovice s kapacitou téměř 1300 lůžek. Podle generálního ředitele Jiřího Dědka společnost nemá zkušenost s tím, že by její podnikání nabídka ubytování přes Airbnb nějak ovlivňovala. „Nevnímám to tady v Luhačovicích jako nějaké drama,“ uvedl Dědek.

    Ubytování v soukromí podle něj v Luhačovicích existuje historicky. „Jsou tady majitelé vilek, domů, kteří pronajímali své další bytové jednotky, pokojíky. Neříkám, že je to něco negativního, špatného, tady se to dělo vždy. To znamená, že byly hotely, byly penziony, byly lázeňské domy a bylo tady v Luhačovicích takzvané ubytování v soukromí,“ řekl generální ředitel.

    Nabídka ubytování přes Airbnb významněji neovlivňuje ani podnikání luhačovického hotelu Augustiniánský dům, který nabízí 55 lůžek. „Sem jedou lidé minimálně na dvě tři noci, chtějí mít polopenzi, chtějí mít skvělou zážitkovou večeři, ale hlavně chtějí mít wellness, to znamená bazény, vířivky, masáže. Jezdí se sem léčit. Airbnb může být konkurence pro typ ubytování, které je postaven jenom na noclehu se snídaní, ale to jsou maximálně penziony. Pro čtyřhvězdičkové hotely to konkurence není,“ řekl obchodní a marketingový manažer hotelu Roman Taťák.

    Služba Airbnb podle něj má logiku ve chvíli, kdy poptávka po lůžkách ve městě výrazně překračuje nabídku a panuje obecný zájem dostat do lokality více lidí. „Ale přece Česká republika není v takové situaci. Pomáhá to (Airbnb) jenom zhodnocovat byty, pomáhá to developerům, pomáhá to spekulantům a lidem, kteří vlastní několik bytů. Nepomáhá to bytové politice ani cestovnímu ruchu,“ uvedl Taťák.

    Luhačovice zatím nejsou podle starosty Mariana Ležáka (za PRO Luhačovice) službou Airbnb nijak zásadně postiženy. Nárůst počtu ubytovacích kapacit nabízených prostřednictvím Airbnb považuje za problém spíše pro větší a turisticky atraktivní města. Zmínil například Prahu nebo Český Krumlov. „Ale vnímáme to, že je to jakási hrozba, protože logicky jsme zajímavé město,“ řekl starosta.

    Ve světě začalo Airbnb fungovat před 15 lety, do České republiky se služba dostala o rok později. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu se v roce 2021 v tuzemsku prostřednictvím rezervačních portálů Airbnb, Booking, Expedia Group nebo Tripadvisor uskutečnily tři miliony přenocování. Zhruba 53 procent z nich připadlo na domácí klientelu, zbylých 47 procent představovalo ubytování cizinců.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte