• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Účetní olomoucké školy zpronevěřila miliony. Posílala je „americkému lékaři“

  9.2.2023
  Simona Knotková

  Za zpronevěru 14,6 milionu korun z účtu jedné z olomouckých základních škol potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud bývalou účetní školy Helenu Vávrovou čtyřmi lety vězení. Uhradit musí také veškerou škodu, kterou způsobila. Soud tak schválil dohodu o vině a trestu, kterou obžalovaná během jednání uzavřela se státním zástupcem. Podle obžaloby sedmapadesátiletá žena peníze zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli, který se vydával za amerického lékaře. Školu svým jednáním přivedla do finančních problémů, pomoci jí nakonec muselo město. Rozsudek je pravomocný.

  Ženě hrozilo za zpronevěru pět až deset let vězení. Se svou vinou souhlasila, stejně jako s výší škody, kterou způsobila. Soud tak nemusel provádět žádné dokazování. „Shromážděné důkazy obžalovanou usvědčují, pokud by byly prováděny, dá se předpokládat, že závěr o vině by byl stejný. Trest nelze považovat za nepřiměřeně mírný, je jen jeden rok pod hranicí trestní sazby a je doprovázen trestem propadnutí věci a trestem propadnutí náhradní hodnoty,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek. Poukázal také na to, že žena dosud nebyla stíhána.

  Žena podle žalobce Jana Beránka loni od dubna do června jako účetní Základní a mateřské školy Holečkova bez svolení a vědomí svého zaměstnavatele převedla prostřednictvím internetového bankovnictví na svůj účet peníze školy. Obratem je vyměnila za eura, která převedla na několik zahraničních účtů v domnění, že je zasílá na úhradu poplatků spojených s doručením cenného balíku od virtuálního zahraničního přítele vydávajícího se za amerického lékaře na misi v Jemenu, uvedli již dříve kriminalisté. Dohromady to bylo 14,61 milionu korun, jde o škodu velkého rozsahu.

  Na věc se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že na účtech nejsou prostředky na výplaty. Škole nakonec muselo finančně pomoci město. Účetní, která ve škole pracovala řadu let, byla propuštěna. Událost nakonec stála místo i ředitele školy, který odstoupil z funkce. Zpronevěřené finance se zatím nepodařilo dohledat.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte