22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Událost, která vedla k největšímu válečnému konfliktu. Kdo to vlastně byl, František Ferdinand d’Este?

Klasická věta, která vstoupila do dějin světové literatury. Krátké a výstižné shrnutí události, která vedla k největšímu válečnému konfliktu, jaký lidstvo dosud nepoznalo. Kdo to vlastně byl, František Ferdinand d’Este? Synovec císaře Františka Josefa I. a po smrti korunního prince Rudolfa i následník trůnu. Narodil se 18. 12. 1863 ve Štýrském Hradci. Často se říká, že habsburský rod zdegeneroval kvůli nedostatečnému množství tzv. čerstvé krve. Ani kombinace habsbursko bourbonské se však příliš nepovedla. Genetické kostky sehrály smutnou ruletu. Otec, mladší bratr císaře pána, Karel Ludvík, byl prosťáček, dobrák od kosti a byl používán ke kladení věnců a čtení projevů. Kdekoliv a kdykoliv. Rád se účastnil debat a diskuzi vždy ukončil zopakováním poslední věty člověka, který s ním mluvil.

Reklama

Matka Marie Annunciata byl dcerou napůl šíleného krále obojí Sicílie, který v revolučním roce 1848 nechal ve městech Neapol a Palermo pozabíjet nesmyslnou dělostřelbou spoustu lidí. Ferdinand podědil z každého rodu vždy to špatné. Od otce nechuť ke vzdělání, od matky panovačnost, chladnost, lakomství a nadutost. Žádný jiný Habsburk nebyl méně oblíben než on. Kromě své matky, manželky a dětí, nesnášel svoje okolí a dával to lidem najevo. Trpěl komplexy méněcennosti i díky své chatrné tělesné konstituci. Jen díky lékařské péči, kterou si mohl dovolit, unikl smrti na tuberkulózu.

 

Chcípali v zákopech a jejich rodiny doma hlady. První světová válka očima libockého faráře

Tradicí Habsburků byla pochopitelně i vojenská služba. Vystřídal řadu posádek, kde se choval tak jak, byl zvyklý. Divoké pitky v důstojnických kasinech, a dokonce nemanželský syn, kterého si pořídil v Praze. Naštěstí se matka spokojila s osmi tisíci zlatých a čest panovnického domu byla zachována. Měl sice jen hodnost poručíka, což ho uvádělo do zuřivosti, ale musely ho zdravit i důstojníci s vyššími hodnostmi, než měl on. Sloužil v Rakousku, Uhrách i v Praze. Stihomam, že ho lidé nesnášejí a každý mu chce jen ublížit, který si přinesl z dětství, zakořenil definitivně. Nakonec i císař usoudil, že Ferdinand potřebuje rozptýlení a poslal synovce na cestu kolem světa. Lodí pochopitelně. Ferdinand navštívil spoustu zemí, včetně Japonska a USA. Státní zřízení v USA ho nadchlo, a protože Maďary bytostně nesnášel, rozhodl se, že první co udělá, až nastoupí na trůn, zruší dualizmus monarchie.

Tip na výlet: Město Terezín není jen Malá pevnost

Služba v Praze mu však přinesla skutečnou a osudovou lásku. Hraběnka Žofie Chotková, dcera prastarého rodu, která se k Ferdinandovi hodila i povahou. K poddaným vrchnostensky zlá, ale ve skutečnosti chudá jako kostelní myš. Ferdinand ji uklidil do Prešpurku, jako dvorní dámu markýzi Izabele. Do Vídně nedaleko. Tato markýza si společně se svou dceru Kristýnou brousili na následníka zuby. Nešťastně zapomenuté hodinky, s fotografií Žofie uvnitř, vše prozradily. Dvorní dáma si musela sbalit kufry a zhrzená markýza vše za tepla donesla císaři.

FOTO: Tak nám zabili Fedinanda

Tak nám zabili Fedinanda - Noviny 1914Tak nám zabili Fedinanda - rodina arcivévodyTak nám zabili Fedinanda - poslední jízdaTak nám zabili Fedinanda - poslední jízda 2Tak nám zabili Fedinanda - manželský pár
Další fotky
Tak nám zabili Fedinanda - manželský pár

Císař dlouho váhal, ale nakonec ustoupil. Koneckonců, morganatický sňatek už Habsburkové měli a nešťastná smrt Rudolfa císaře vyděsila. Aby tak i Ferdinand… Přinutil synovce k veřejné přísaze, v němčině i v maďarštině, že si potomci z nového manželství nebudou činit nároky na trůn. Dlouhý a ponižující text Ferdinand přečetl, podepsal a za tři dny se konala v Zákupech svatba, na kterou z Vídně pochopitelně nikdo nepřijel.

Přeskočme nyní čtrnáct let. Historie Sarajevského atentátu je příliš dlouhá a příliš podrobná a není zde pro ni místo. Věčný čekatel na trůn a generální inspektor armády, zuřící na tu skupinu nesmrtelných gerontů v Hofburgu, odjel na plánované manévry do Bosny se svojí ženou, nyní už vévodkyní z Hohenbergu. Zatočit s Maďary, obnovit slávu armády Rakouska a monarchie bylo stále jeho snem. Vzor USA měl trvale před očima. Pak zazněly výstřely. První výstřely, první světové války. Kulka, která zabila arcivévodu, zůstala nevyjmuta mezi krčními obratli. Kulka, která zabila vévodkyni Chotkovou, je vystavena na Konopišti.

 

Před 1 hodinou
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama