• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Událost léta: Originály Dalího a slavné Chocholovy fotografie v Kladenském zámku

  14.8.2023
  Táňa Pikartová

  Český fotograf Václav Chochola by se letos dožil 100 let. K jeho významnému výročí je v Kladenském zámku otevřena výstava. Současně je tu zpečetěno jeho spojení s výstředním katalánským surrealistickým malířem s charakteristickým švihácky špičatým knírem.

  Expozici Chochola sdílí právě s tvorbou Salvadora Dalího, jehož originály budou mít návštěvníci zámku možnost zhlédnout i zakoupit až do 3. září

  Na prodejní umělecké výstavě Salvadora Dalího jsou k vidění čtyři desítky jeho děl ze soukromé sbírky. Václav Chochola, kterému se, i díky fotografiím excentrického Španěla, říká první český paparazzi, se se Salvadorem Dalím setkal v roce 1969. „Obden jsem fotografoval v kabaretu Alcazar v Latinské čtvrti a v Crazy Horse Saloonu. V kabaretu jsem také zaslechl, že zde bude galavečer na počest sedmdesátin Duka Ellingtona za účasti umělců celé Paříže. Večer organizoval Spolek divadelních umělců Paris. Na galavečeru to s Dalím začalo,“ zapsala z autentických výpovědí svého dědečka Václava Blanka Chocholová.

  Z Alcazaru sice Dalí se svou společností záhy odešel, fotograf se tu však seznámil s malířovou přítelkyní Sofi Clairewein, která mu prozradila, že mistr v Paříži žije v hotelu Meurice. „Díky Sofi, za dva dny po večeru v Alcazaru, jsem zasedl s Dalím k prvnímu rozhovoru a fotografování v jeho appartementu. Předcházel tomu dopis, který jsem napsal francouzsky Dalímu v hale hotelu, přiložil čtyři fotografie mého stylu a poslal mu je přes recepčního,“ vyprávěl fotograf s tím, že ho Dalí pozval do svého apartmá. „No, bavili jsme se déle než pět minut a na závěr jsem udělal čtyři seznamovací fotografie. Příště jsem přinesl Dalímu fotky už hotové a mohu říci, k mému údivu, že byl nadšen a běhal s nimi po salónu a freneticky opakoval, že jsem ‚bell‘ fotograf,“ vzpomínal Chochola, jak vznikaly světově proslulé fotografie Dalího.

  Václav Chochola však 15. prosince roku 1969 však svůj pařížský pobyt musel ukončit. Pár týdnů na to byl v Praze po fotografování hrobu Jana Palacha zatčen a třicet dnů držen ve vazbě v Ruzyni. „Do Paříže jsem se dostal až po dvaceti letech, ale se Salvadorem Dalím jsem se již nikdy nesetkal,“ končil vyprávění fotograf.

  Na výstavě v Galerii Kladenského zámku jsou ve spolupráci s Archivem B&M Chochola k vidění právě Chocholovy fotografie ze soukromých prostor Salvadora Dalího.

  Zdroj: Město Kladno  Nepřehlédněte