Úklid listí ze zahrady. Čím si usnadnit práci

9.10.2020
Jiřina Pouzarová

Nejjednodušší řešení – odfoukněte ho

Prvním pomocníkem pro sběr listí je zahradní foukač. Jeho hlavními výhodami je nízká pořizovací cena a snadná manipulovatelnost. U ručních foukačů jsou na výběr benzinové, elektrické a akumulátorové. Nejvýkonnější, ale také nejdražší a nejtěžší jsou foukače benzinové. Elektrické vysavače jsou sice lehké, ale musíte počítat s tím, že při práci budete muset mít stroj stále zapojený do prodlužovačky. Konečně u akumulátorového foukače si pohlídejte výdrž baterie a kupte si nejspíš nějaké i do zásoby.

Tři v jednom

Zatímco zahradní foukač vám problém s listím vyřeší jen částečně (nafouká ho na jednu hromadu, kterou pak musíte někam přeházet), vysavač, foukač a drtič v jednom nabízí komplexní řešení. Toto zařízení funguje většinou tak, že pomocí něj nejdříve nafoukáte listí na hromadu, ale pak přepnete stroj na „zpětný chod“. Tím listí nasajete a pomocí sekacího nože v zařízení změníte listí v drť, s níž se vám bude dále pracovat lépe než s hromadou listí nepoddajného.

Jezírko je okrasou zahrady. Místo odpočinku a klidu

Takto zpracované listí je pro kompostování v domácím kompostéru mnohem vhodnější než to nezpracované. Vysavač, foukač a drtič v jednom si poradí nejen s hromadou listí, ale i s malými větévkami. I ty samozřejmě poputují na kompost a přispějí k jeho lepšímu provzdušnění.

Příprava na jaro

A co s listím a dalším materiálem z podzimní zahrady dál? Kompostovat! Oproti předsudkům je totiž listí velmi dobrým materiálem pro kompostování a výrobu organického bio odpadu. Některé druhy listí (např. kaštanu nebo ořechu) se sice rozkládají pomaleji, ale rozloží se. A v zahradním kompostéru to ani nebude trvat tak dlouho.

Listí na zahradě smíchejte, všechny druhy k sobě. Listí ideálně nasekejte (třeba zahradním vysavačem nebo alespoň travní sekačkou bez zásobníku). Nejlepší je posekané listí nechat přes zimu pod sněhem a až zjara ho přidávat postupně do kompostéru. Ano, podzim a zima nejsou dobou pro výrobu hnojiva jako takovou, ale spíše jde o vhodný čas na přípravu.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Až začnete začátkem jara kompostovat, pravidelně listí míchejte s dusíkatými materiály, třeba s trávou nebo hnojem. Na kompost přijdou i organické zbytky z vaší kuchyně – odkrájená zelenina i ohryzky. Každý měsíc kompost promíchejte překopávačem kompostu. To je šikovný nástroj, který koupíte v zahradnictví. Pokud si na výrobu vlastního kompostu netroufáte, můžete odvážet materiál ze své zahrady do kompostárny, což by ale byla věčná škoda. Zahradník by si měl hnojivo vyrobit sám ze svých zdrojů.

S odvozem pomůže firma

Listí rozhodně nenechávejte na zemi ležet dlouho, začne brzy hnít, což může dokonce poškodit trávník pro příští rok. Ale co když to nestíháte? Napadlo vás, že i s takovou běžnou prací jako je hrabání a sběr listí, vám může pomoci firma? Stačí zadat do vyhledávače heslo a objednat si někoho, kdo vám zahradu uklidí a sebrané listí zlikvidujte.

I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou prospěšné pro zahradu. Ani kapka vody nazmarNepřehlédněte