29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Úkol byl schválen a započal. Cesta na střechu světa

Další fotky

Na počátku devatenáctého století nad britským impériem slunce nezapadalo. Koloniální supervelmoc ovládala mnoho zemí po celé planetě a bohatla a bohatla. Londýn nebyl jen chtivý majetku, ale kupodivu toužil i po informacích. Důkladné zmapování celého ovládaného teritoria bylo základem. Co třeba Indie? Trigonometricky změřit podél poledníku z jihu až na sever, ke hranicím Nepálu? Úkol byl schválen a započal. Trval několik desetiletí, cestovní možnosti v tehdejší době nepatřily k nejrychlejším.

Reklama

Na tomto měření se podílel i jistý George Everest, (1790 1866) kadet britského dělostřelectva, matematik a geograf. V Indii působil v letech, 1830 – 1843, a po návratu se stal členem Královské geografické společnosti. V roce 1852 byla jeho následovníky změřena nepálská hora Peak XV a bylo zjištěno, že její vrchol ční nad mořskou hladinou nejvýše ze všech. Pro přesnost je ovšem nutno uvést události na pravou míru. Výšku hory změřil trigonometricky, indický odborník Radhanath Sikdar, z 240 km vzdálené Indie. Jsme však v 19. století a Indie je kolonií. Od roku 1865 vstoupila do map, historie horolezectví, a do školních učebnic jako nejvyšší hora světa, pod názvem Mount Everest.

Češka se stala buddhistickou mniškou, odešla do kláštera v Nepálu. Jak se tam žije?

 

V druhohorách, asi před stovkou milionů let, se od prakontinentu Gondwana odtrhla indická deska a vydala se na sever. Pro geology neuvěřitelnou rychlostí jednoho metru za pět let. Urazila vzdálenost asi tři tisíce kilometrů, když narazila na desku euroasijskou a začala se pod ní podsouvat. Gigantické energie začaly hrnout biliony tun hornin před sebou a pohoří s názvem Himálaj začalo narůstat. Což se děje dodnes. Ještě dnes se dají ve výškách, kam se už netrénovaný člověk bez kyslíku neodváží, nalézt zbytky drobných mořských živočichů a rostlinstva. Hlavně na severním úbočí.

Nejvyšší horou světa nemusí být Mount Everest. Trumfne ho sopka?

Od okamžiku, kdy byla výška oficiálně oznámena, se Everest stal výzvou. Není zde místo na vypočítávání desítek výprav a na líčení jejich zážitků. Jedna výprava si to však zaslouží. Dvě jména, George Mallory a Andrew Irvin. Legendární výprava s tragickým koncem, který nastal 9. 6.1924. Proč uvádím zrovna tuto výpravu? V květnu 1999, čili před dvaceti lety, bylo díky úbytku ledu objeveno na Everestu Malloryho tělo. Fotografický aparát, který by mohl potvrdit, zda oba muži dosáhli vrcholu hory, se bohužel zatím nenašel. Pikantní je však jiná věc. Malloryho žena čekala v roce 1924 dítě. Syn se narodil již jako pohrobek. V roce 1999 pohlédl tento již sedmdesát pět let starý muž do tváře svému otci, který zahynul ve svých 37 letech.

FOTO: Mount Everest

Mount Everest - Mt. Everes při pohledu z ČínyMount Everest - Mt. Everest z NepáluMount Everest - Mt.Everest od tibetské svatyněMount Everest - Mt,Everest vlevoMount Everest - Mt.Everest z letadla
Další fotky
Mount Everest - Himálaje z vesmíruMount Everest - Himalaya-formationMount Everest - Edmund Hillary a Tenzing Norgay

Vrcholu Everestu dosáhli lidé 29. 5. 1953. Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. S kyslíkem na zádech, což podle horolezce světové extratřídy, Reinholda Messnera, devalvuje celý výkon. Messner to zdůvodnil tak, že s kyslíkem na Everest je to stejné, jako do výšky 6400 metrů bez kyslíku. Nebezpečí se podle něj skrývá v tom, že horolezci s kyslíkem nejsou aklimatizováni a v případě, že kyslík dojde, jejich výstup skončí tragédií. V posledních letech se výstup na Everest stal komerční záležitostí a módou. O výstup se pokoušejí nejen děti, ale i důchodci a hora si tak neustále vybírá svoji daň. Rovněž i životní prostředí dostává na frak a nepálská vláda nejen že výstup drasticky zpoplatnila, ale i čas od času vyhlásí dočasný zákaz a hora se musí ve svém okolí uklidit a zbavit odpadků.

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama