29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Ukončil válku ve Vietnamu a dostal za to Nobelovu cenu za mír. Brilantní a nedoceněný Henry Kissinger

Další fotky

Bez něj by dnes USA určitě nebyly tím, čím jsou dnes. I když pocházel z Německa, kde se narodil 27. května 1923, proslavil se především v administrativě prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, kde působil jako bezkonkurenční poradce pro národní bezpečnost a později jako ministr zahraničních věcí.

Reklama

Jak se zapsal do dějin?

 • Jako Henry Alfred Kissinger, diplomat, historik, mediální komentátor, politik a politolog, jehož názory stojí za to brát v úvahu i dnes.
 • Pochází z bavorského města Fürthze, ze středostavovské židovské rodiny. Otec byl gymnaziální učitel a matka v domácnosti. Roku 1938 celá rodina včetně mladého Heinze (později Henryho) uprchla před nacisty do Londýna a později až do New Yorku, kde získal Kissinger americké občanství.

Američané mohli ve Vietnamu vyhrát. Před 51 lety začala ofenzíva Tết

 • Roku 1943 jako naturalizovaný Američan absolvuje tříletou vojenskou službu. Když Američané ve 2. světové válce překročí hranice nacistického Německa, jeho vlasti, slouží v armádě u vojenské rozvědky jako rodilý německý mluvčí.
 • V roce 1949 si bere za ženu Ann Fletcherovou, se kterou má syna Davida a dceru Elisabeth. Na Harvardově univerzitě získává doktorát z historie, filosofie a mezinárodních vztahů. Zůstává zde až do roku 1969 jako univerzitní profesor a publikuje díla o mezinárodní politice.
 • V 50. letech jako přítel Nelsona Rockefellera vstupuje do politiky. Později se stává poradcem prezidentů Johna Kennedyho a Lyndona Johnsona. S Kennedym se nepohodl ohledně jeho návrhu na vybudování multilaterálního jaderného loďstva NATO, protože nechtěl pustit západní Němce k „atomové spoušti“.

Před 51 lety mohla vypuknout jaderná válka. Jak se tomu podařilo zabránit?

 • V roce 1964 se s Ann Fleischerovou rozvedl a často je pak vidět s celebritami, např. s herečkami Jill St. Johnovou a Elizabeth Taylorovou, s country zpěvačkou Dolly Partonovou, s moderátorkou a herečkou Oprah Winfreyovou, se zpěvákem Julio Iglesiasem, s módní návrhářkou Diane von Fürstenberg a dalšími. Deset let po rozvodu se podruhé žení s Nancy Maginnes (*1934).
 • Prezident Richard Nixon ho jmenuje poradcem pro národní bezpečnost. Kissinger usiluje o neutralitu Kambodži, aby tak zabránil dodávkám zbraní komunistům v Severním Vietnamu jejím prostřednictvím.

Před 69 lety zachránil Západní Berlín před Rusy. Přestože to byl původně komunista

 • V roce 1971 dvakrát tajně navštíví lidovou Čínu, setkává se s premiérem Čou En-lajem a připravuje půdu pro čínsko-americký summit v následujícím roce.
 • V roce 1972 se prokazuje jeho účast v uměle vyvolané aféře Watergate, kvůli které přijde prezident Nixon v roce 1974 o prezidentský úřad.
 • V roce 1973 získává spolu s vietnamským generálem Le Duc Thoem Nobelovu cenu míru za uzavření míru, kterým skončila vietnamská válka, přičemž vietnamský generál odmítl toto ocenění přijmout. Kissinger, mimo jiné, totiž také rozhodoval o intenzivním bombardování severního Vietnamu, které ho k mírovým jednáním doslova dotlačilo.

Ledový závan studené války – v Brdech vám zatrne v unikátním Atom muzeu Javor 51

 • Kissinger se stává ministrem zahraničí a zároveň zůstává poradcem pro národní bezpečnost i za úřadování prezidenta Forda. Účastní se vyjednávání o ukončení 5. arabsko-izraelské jomkipurské války.
 • I po opuštění nejvyšších funkcí zůstává Kissinger vlivnou postavou americké i světové politiky a zakládá konzultační firmu „Kissinger Associates“. Dnes píše paměti, kde ze svého pohledu vysvětluje některé sporné okamžiky své diplomatické kariéry.

Neutronová bomba jako americké eso ve studené válce. Jimmy Carter ho však nevynesl. Naštěstí

Když měl dobrou náladu, napodoboval někdy Henry Kissinger před svými přáteli přesně to „monstrum“, za které ho jeho nepřátelé považovali – fiktivního Dr. Strangelova (Dr. Divnoláska) z filmu Stanleyho Kubricka „Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu“ z roku 1964. Šlo o vědce německého původu, který v nacistickém Německu v Peenemünde pomáhal stavět rakety V-2. Po válce si v USA poangličtil jméno a stal se světovým nukleárním stratégem a jedním z nejdůležitějších poradců amerického prezidenta.

FOTO: Film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964)

Film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 1 – Film Dr. Divnoláska…youtubeFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 2 – Film Dr. Divnoláska…youtubeFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 3 – Film Dr. Divnoláska…youtubeFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 4 – Film Dr. Divnoláska…flickrFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 5 – Film Dr. Divnoláska…
Další fotky
Film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 6 – Film Dr. Divnoláska…IMDb 2Film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 7 – Film Dr. Divnoláska…IMDb 3Film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 8 – Film Dr. Divnoláska…IMDbFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 9 – Film Dr. Divnoláska…Movie MezzanineFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - SLIM PICKENS JR DR. STRANGELOVE: HOW I LEARNED TO STOP WORRYING AND LOVE THE BOMB (1964)Film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 11 – Film Dr. Divnoláska…Scraps from the loftFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 12 – Film Dr. Divnoláska…The Criterion CollectionFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 14- Film Dr. Divnoláska…The Hollywood Reporter.Film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - 15- Film Dr. Divnoláska…The Hollywood Reporter.The New YorkerFilm Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964) - Dr. Divnoláska…(Peter Sellers) – The New York Times

Kissinger byl schopen tuto postavu ztvárnit velmi přesvědčivě. A jak by také ne, když takovým poradcem byl i on sám.

Před 40 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama