Ulicemi Plzně vyrazila zbrusu nová tramvaj. Poprvé svezla cestující

27.10.2021
Andrea Jančová

Plzeňské ulice už brázdí nová tramvaj. Jmenuje se Škoda ForCity Smart 40T a v týdnu už se vydala na svou první jízdu s cestujícími – zatím to byli zástupci města a výrobce. Tramvaj už odjezdila požadovaných 20 tisíc kilometrů pro účely homologace a brzy ji čekají pravidelné jízdy s cestujícími.

Výrobce podepsal s plzeňskými dopravními podniky smlouvu na dva kusy tramvají tohoto typu a letos podnik využil opce a objednal dalších deset kusů tramvají ve stejném provedení.

„Tramvajová doprava hraje v našem městě klíčovou roli, propojuje městské čtvrti s centrem a Plzeň se systematicky věnuje jejímu rozvoji. Nedávno jsme vybudovali novou trať k univerzitnímu kampusu a na Borská pole, letos v září jsme veřejnosti představili zvažovaný plán na zavedení nové tramvajové tratě na Vinice a společně s našimi partnery, mezi nimiž je i Škoda Transportation, připravujeme projekt chytré tramvaje a inteligentního dopravního systému města Plzně. To jsou naše plány do brzké budoucnosti, ke které patří i moderní vozový park,“ uvedl Martin Baxa, primátor města Plzně.

Nová tramvaj

„Téměř po 20 letech dodáváme do Plzně novou tramvaj vyrobenou přímo Plzeňáky. Jedná se o nejmodernější generaci škodováckých tramvají, která všem cestujícím poskytne nejvyšší úroveň pohodlí a bezpečí. Například skelet čela vozidla je navržen tak, aby více chránil řidiče a cestující v případě kolizí a současně byl ohleduplný i k dalším účastníkům dopravy,“ okomentoval Petr Brzezina, prezident skupiny Škoda Transportation.

Tříčlánková obousměrná velkokapacitní tramvaj je stoprocentně nízkopodlažní. Rychlý nástup a výstup cestujících umožní pět dvoukřídlých dveří na obou stranách vozidla. Ve Škodovce probíhá aktuálně výroba tramvají hned do několika měst. Plzeňský závod vyrábí kromě plzeňských tramvají i vozidla pro německý Bonn.

Zdroj :vz/Plzeň.euNepřehlédněte