25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Um houslisty Josefa Slavíka ocenili Paganini i Chopin. Zemřel mladičký na přechozenou chřipku

Dnes je tomu 213 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík (26. března 1806, Jince – 30. května 1833, Budapešť), syn učitele a hudebníka Antonína Slavíka, který jej učil na housle od jeho čtyř let. Jeho maminka Barbora Slavíková, rozená Krásová, hrdinka všedních dní, porodila a vychovala devět dětí, přičemž Josef byl prvorozený. Zemřel mladičký – v sedmadvaceti, maminka jej přežila jen o tři roky.

Reklama

Obec Jince na svého nejslavnějšího rodáka nezapomíná. Jak již Náš REGION informoval, nachází se tam historická huť Barbora, kterou chce vedení městyse zrenovovat, přičemž – jak uvedl starosta Josef Hála, část objektu hodlá věnovat právě rodákovi Josefu Slavíkovi. V obci je mimo jiné i společenské centrum nesoucí jeho jméno a věnovala mu také materiál s fotografiemi, který zpracovala Irena Ungrová a na radnici je k dispozici veřejnosti. Uvádí v něm, že v roce 1815 se rodina Slavíkových přestěhovala do Hořovic „a malý Josef byl v té době již tak zručný, že zastával primária v kvartetu hraběte Rudolfa Vrbny“.

V Jincích chtějí renovovat unikátní historickou huť Barbora

Oslnil vídeňské obecenstvo

„Když hrabě rozpoznal chlapcův talent, vzal ho do Prahy k přijímací zkoušce na konzervatoř a po přijetí hradil sedm let náklady na jeho studia. Slavík studoval housle jako hlavní nástroj u profesora B. V. Pixise a žádný technický problém před talentovaným hudebníkem neobstál,“ uvádí Ungrová. Pokračuje tím, že po absolutoriu se Slavík stal koncertním mistrem ve Stavovském divadle, začal i samostatně koncertovat a psát vlastní skladby pro housle, ve dvaceti letech měl pověst brilantního hráče. „V roce 1825 odešel do Vídně, kde přijal místo v císařské kapele jako bezplatný člen. Živil se výukou houslí a sólovými vystoupeními a vídeňské obecenstvo si brzy podmanil svým nedostižným uměním,“ uvádí Ungrová.

Skladatel Suk trpěl celý život útoky Nejedlého na svého tchána Antonína Dvořáka. Co za nepřátelstvím bylo?

Uznání od Paganiniho i Chopina

V roce 1828 se Slavíkovi splnil sen a sešel se s italským houslistou Niccolò Paganinim. V knize „Dvanáct osudů čtyř staletí“, na kterou Ungrová odkazuje, stojí, že když mu zahrál, Paganini jej objal a řekl mimo jiné „Svět se chvěje, když vy hrajete!“. Přelom let 1828 a 1829 strávil Slavík v Paříži, jako „nevítaná konkurence se ale s vřelým přijetím v místních hudebních kruzích nesetkal“. „Po návratu zpět do Vídně byl jmenován plnohodnotným členem císařské dvorní kapely a to znamenalo pro Slavíka důležité existenční zajištění. Ve Vídni se spřátelil s Frederykem Chopinem, který jeho schopnosti vysoce oceňoval,“ uvádí Ungrová. V pětadvaceti letech byl Slavík označován za nástupce Paganiniho.

FOTO: Josef Slavík – houslista

Josef Slavík – houslista - pamatníček Josef Slavík – archiv městysu JinceJosef Slavík – houslista - Josef Slavík – archiv městysu Jince

Zasáhla přechozená chřipka

Nastávala však bohužel poslední kapitolka jeho života. „V roce 1833 se před chystaným turné do Maďarska loučil s Vídní svým dosud nejúspěšnějším koncertem. Kvůli tomuto vystoupení však přechodil chřipku a koncert odehrál s horečkou. Krátce po příjezdu do Pešti nemoc udeřila naplno a Slavík ve věku 27 let zemřel, daleko před svým možným interpretačním i skladatelským vrcholem. V Pešti byl pochován a až po sto letech byly jeho ostatky převezeny do vlasti a uloženy na vyšehradském hřbitově. V té době byla na jeho rodném domě v Jincích odhalena pamětní deska (28. 5. 1933),“uzavírá Ungrová. V Jincích má i svůj památníček, v roce 1947 o něm Václav Krška natočil film „Housle a sen“ a vyšla o něm i kniha Stanislava Klímy.

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama