Umazané Slunce. Kde se berou chladnější místa na jeho povrchu

Slunce bylo vždy božstvem. Od nejstarších dob a po celém světě. Pro každou kulturu, pro každé náboženství. Není na tom nic divného. I člověk, obývající jeskyně věděl, že je na slunci závislý. Nejen on, ale i zvířata, příroda, celý svět. Zářící kotouč byl vždy symbolem života, síly a rozumu, před jehož světlem prchá zlo a noční příšery. Jako božstvo či boží dílo, bylo vždy jasné, čisté, a bez jediného kazu. A nikdo o tom nepochyboval.

Iluze o dokonalosti božího díla vzaly za své s objevem dalekohledu, v roce 1608. Objev slunečních skvrn přišel velmi záhy, o necelé tři roky později. Astronomům současnosti se ježí vlasy hrůzou, protože jejich první pozorování bylo naprosto proti všem zdravotnickým poučkám a bezpečnosti.

Ten pán a objevitel se jmenoval Johannes Fabricius. Jeho otec byl německý farář, nicméně vědy mu nebyly cizí. Korespondoval s Tychonem Brahe a později s Keplerem, i jinými učenci. Syna poslal na studia medicíny do Wittenbergu, ale on raději přešel na univerzitu v holandském Leidenu. Odtud si také domů přivezl první dalekohled. Sluneční skvrny objevil čirou náhodou. Jen díky mizerným technickým vlastnostem a nízké světelnosti přístroje nepřišel o zrak přímým pozorováním Slunce.

Nebe hýří barvami. Úkazy, které má na svědomí Slunce a magnetické pole Země

Pozorování skvrn zdokonalil německý jezuita, astronom a matematik Christopher Scheiner (1575 – 1650) projekcí na desku s bílým papírem. Dalekohledy už byly také dokonalejší.

Ty první, které tvořila spojka a rozptylka, se k něčemu podobnému vůbec nehodily. Keplerův dalekohled, tvořený dvěma spojkami sice obraz převracel vzhůru nohama, ale to bylo pro pozorování oblohy lhostejné. První, kdo se ozval a komu se to nelíbilo, byla pochopitelně církev. Božské Slunce a skvrny? To je dílo ďábla. Na rozdíl od otáčení Země kolem osy a oběhu kolem Slunce, byl však toto jev, který bylo vidět, a nedal se popřít.

FOTO: Sluneční skvrny

Sluneční skvrny - Sluneční skvrnySluneční skvrny - Sluneční skvrnySluneční skvrny - Scheiner_christophSluneční skvrny - Sluneční skvrnySluneční skvrny - Sluneční skvrny
Další fotky
Sluneční skvrny - Sluneční skvrny

Co to vlastně je ta sluneční skvrna? Ano, je to chladnější místo na slunečním povrchu, ve fotosféře. Okolí skvrny je asi o dva tisíce stupňů teplejší. Jistě jste někdy viděli svařování elektrickým obloukem. Kukla a černé sklo. Teplota tohoto oslňujícího úkazu je 4000 °C. Přesně takovou teplotu má sluneční skvrna a mimo sluneční kotouč by zářila úplně stejně.

Pokud se nyní domníváte, že naše hvězda vyhasíná, a proto chladne, není to pravda. Vysvětlení je následující. Termonukleární reakce v jádru Slunce přenášejí svoji energii k povrchu nejdříve zářením. Ve vzdálenosti asi dvě stě tisíc kilometrů se tento přenos zářením změní na přenos konvekcí. Promícháváním. Úplně stejně, jako se chová voda v hrnci na plotně. Horká stoupá ke hladině, předá energii a vrací se dolů pro novou porci energie. Skvrnu vytvoří porucha v magnetickém poli Slunce. Jeho nepravidelnosti zpomalí nebo zastaví proudění žhavých hmot k povrchu a vzniká chladnější místo, které vydrží někdy hodiny, někdy i dlouhé dny a týdny.

Některé skvrny jsou opravdu kolosální, vešlo by se do nich několik Zemí. Zdaleka však ještě o sobě neprozradily všechna tajemství. Takže až budete pozorovat sluneční skvrny, pouze nepřímo, prosím. Jde o vaše zdraví.

Dnes, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Reklama