Umění plzeňských loutkoherců obdivují v dalekém Japonsku

6.8.2022
Andrea Jančová

Plzeňské Divadlo Alfa, které se orientuje na dětské diváky a loutková představení, vyjelo na dosud nejdelší zahraniční turné. S dobrodružnou loutkovou komedií režiséra Tomáše Dvořáka Pozor, Zorro! objede během devíti týdnů takřka celé Japonsko. Alfa odehraje v Japonsku 40 představení a uspořádá pět workshopů.

„Hostuje ve městech Sapporo, Sunagawa, Tokio, Óšima, Čirju, Tojakate, Kjóto, Higaši Kagawa, Minami Awadži, Ósaka, Nagoja, Okajama, Fudžisawa, Takasaki. Součástí turné je i prezentace na velvyslanectví České republiky v Tokiu a účast na významných festivalech,“ uvedla mluvčí mluvčí divadla Daniela Vítová.

Plzeňští loutkáři hostují v Japonsku od roku 2017 pravidelně. Navázali na dřívější aktivity uskutečňované po roce 2000 na základě partnerství měst Plzeň a Takasaki, řekl Vítová. Po roce 2012 společné akce ochladly a Alfa vyrazila do Japonska znovu až v roce 2017, kdy hrála na jevišti Divadla Noh v Jokohamě k výročí japonského loutkáře Kihačira Kawamota.

Obrovský úspěch měl soubor v roce 2018 s inscenací Tři mušketýři, rovněž v režii Tomáše Dvořáka, kterou předvedl na šestitýdenním turné po všech japonských ostrovech. Na turné a aktivitách v dalších letech spolupracovala Alfa s tokijským loutkovým divadlem Puppet Theatre PUK.

„Velké japonské turné jsme plánovali od roku 2020, pandemie covidu-19 ho ale o dva roky zdržela. Japonské publikum si doslova vyžádalo novinku uznávaného režiséra Tomáše Dvořáka Pozor, Zorro!, která je dnes už o dva roky starší,“ uvedl ředitel divadla Jakub Hora. Autorem inscenace, která podle něj dále „zůstává ve výkladní skříni plzeňských loutkářů“, je Vít Peřina, výtvarníkem Ivan Nesveda, dramaturgyní Petra Kosová a hudbu složil Vratislav Šrámek. Alfa hru nazkoušela v japonské verzi a dobrodružný příběh s loutkami a živou hudbou, jehož humor spočívá v parodii mexické legendy, tak učinila srozumitelný i pro děti z japonských ostrovů, dodal Hora.

Rozsahem i prestiží je turné nejrozsáhlejší v historii divadla a jedním z největších zahraničních hostování českého loutkového divadla vůbec. Turné bude v době divadelních prázdnin, od konce září se bude Alfa opět věnovat plzeňskému dětskému publiku.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte