25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

UNESCO schválilo rozvoj historického centra Prahy, město poroste do výšky a získá architektonický klenot

1.4. 2019 – Paříž: Z centrály UNESCO dorazila horká zpráva o významném posunu v hodnocení Prahy při ochraně kulturních památek. Mezi projekty, které v minulém týdnu prošly kontrolou komisařů UNESCO v Praze, byla stavba výškových budov na Pankráci.

Reklama

Podle vysoce postaveného zdroje v UNESCO, by v případě dalších projektů výškových budov organizace přistoupila na přehodnocení dosavadního titulu Prahy – památky světového dědictví, na Praha – světový unikát a výstavbu naopak podpořilo.

Vize, kterou připravilo bývalé vedení Prahy v čele s Adrianou Krnáčovou, komisaře UNESCO doslova unesla. Nová koncepce ochrany panoramatu Prahy, jenž je zahrnuta v přísně střeženém dodatku Metropolitního plánu, totiž spočívá v zavedení unikátní ochranné clony!

Tu by podle dokumentu vytvářeli sami Pražané, díky nedotaženému projektu Pražského okruhu. S vyšší intenzitou dopravy by tak mohly dosáhnout výškové stavby v Praze 200 a více metrů, neboť z pohledu lidí by byly budovy skryty a panorama historické části zarovnáno s mrakodrapy právě pomocí kouřové clony. Vizualizace nad smogovou clonou zase naznačuje netušené možnosti při prezentaci Prahy, jako atraktivní lokality pro turisty.

Kromě malicherných drobností v podobě zvýšených emisí představuje takto koncipovaný rozvojový plán řadu úspor, ušetří se například na dostavbě okruhu. „Stejně je to nesmysl pro zpovykané Pražáky. Města jako Berlín a Vídeň se teď od nás můžou učit. Prostě jsme to zařídili,“ uvedla k informaci bývalá primátorka Prahy Adriana Krnda.

Komisaři UNESCO byly natolik uchváceni stavem legislativy ve vztahu ke stavbám a památkám, že se rozhodli ocenit mimořádný přínos v dané oblasti. Ministryni pro místní rozvoj udělili zlatý titul – monumentální plastiku, z renomovaného architektonického studia, která bude ozdobou Staroměstského náměstí.

Zmíněný monument by měla podle neověřených informací postavit společnost Central Group. Součástí plánu zlatého vejce je integrované řešení současné bytové krize v Praze. Bude totiž obsahovat 100 000 bytových jednotek, které mají v následujících deseti letech na trhu citelně chybět. Společnost počítá s velkorysým půdorysem bytů – celých 23 metrů čtverečních, lhostejno zda v dispozičním řešení 0+1 nebo 8+1. Základní cena bude v kooperaci s pražským magistrátem nastavena sociálně citlivě, garsoniéra půjde pořídit od 12 milionů korun.

„Takto propracovaný podnikatelský záměr jsem ještě neviděl, a že jsem jich už viděl,“ pochválil projekt šéf Hospodářské komory Vladimír Krátký.

Pražané si tak mohou oddychnout nad dobrými zprávami a věnovat se již a pouze světlým zítřkům, tedy alespoň dnes.

FOTO: UNESCO schválilo rozvoj historického centra Prahy, město poroste do výšky a získá architektonický klenot

UNESCO schválilo rozvoj historického centra Prahy, město poroste do výšky a získá architektonický klenot - Mrakodrapy_v_Praze_1UNESCO schválilo rozvoj historického centra Prahy, město poroste do výšky a získá architektonický klenot - nova prahaUNESCO schválilo rozvoj historického centra Prahy, město poroste do výšky a získá architektonický klenot - staromaks vejcem
Před 6 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Reklama