19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Unikátní památka z doby gotiky. Zrod, osud a tajemství žitavského postního plátna

Ačkoliv postních pláten se dochovalo ve světě velmi málo, německé město Žitava se může pochlubit hned dvěma exempláři, kromě staršího postního plátna (viz níže) ještě i tzv. Malým žitavským postním plátnem, které je téměř přesně o sto let mladší a pochází z roku 1573. To můžeme spatřit v muzeu Františkánského kostela, kde má od roku 2005 vyhrazenu svoji vlastní expozici.

Reklama

Zvyk zahalovat oltářní prostor kostela je zmíněn poprvé v roce 1000 n. l. Tato plátna byla také nazývána jako Hladová, protože jejich úkolem bylo zahalovat před zraky toužících věřících. Byl tak doplňován fyzický půst i půstem ducha. Tento zvyk se postupně vytrácel, a tak se ve světě dochovalo pouze 18 exemplářů Políčkového typu a z toho jediný právě v Německu.

Den, kdy se rozpadla církev. Martin Luther byl 3. ledna 1521 exkomunikován, Husův duch kráčí dál

Malebné německé městečko Žitava, které se nachází jen malý kousek od našich hranic a je dobře dopravně dostupné například z Liberce, určitě stojí za návštěvu mimo jiné již z toho důvodu, že se v něm nachází nádherně zachovalá městská architektura. Jako jedno z mála německých měst totiž nebylo za druhé světové války zničeno bombardováním, a tak jej můžeme obdivovat v jeho plné kráse ještě dnes.

Ve městě se však mimo jiné skrývá právě také ona již zmíněná unikátní památka z doby gotiky. Je jím právě Postní plátno z roku 1472, které můžeme obdivovat v kostele sv. Kříže (Kirche zum heiligen Kreuz). Podle Guinessovy knihy rekordů je zde vystaveno v největší muzejní vitríně světa, a to již od roku 1999.

Tip na výlet: Fukov, zaniklá obec. Uzoučký pruh českého území, ze všech stran obklopený Německem

Toto plátno v letech 1472 až 1672 každoročně zahalovalo mezi Popeleční středou a Bílou sobotou hlavní oltářní prostor kostela sv. Jana. Bylo darem žitavského obchodníka s kořením, který se také nechal vypodobnit na levém dolním okraji plátna s pytlíčkem koření v ruce. Plátno jako by zázrakem přežilo i dobu Martina Luthera, jenž se pokoušel používání postních pláten jako papežský kejklířský kousek zrušit. Plátno totiž bylo kýmsi neznámým včas přemístěno do depozitáře františkánského kláštera a tam bylo na dlouhá léta zapomenuto. V roce 1575 – přesněji 23. července – vypukl ničivý požár, při kterém bylo zničeno osmdesát procent budov ve městě. Klášter však zůstal řádění ohně ušetřen a tím rovněž i ukryté plátno.

Znovuobjeveno bylo až v roce 1840 a způsobilo tehdy velikou senzaci. Později si ho dokonce vyžádal saský král Johann jako výpůjčku do muzea Saského Královského Spolku Starověku v Drážďanech, kde bylo vystaveno celých 34 let. V roce 1876 bylo vráceno zpět do Žitavy, kde ho veřejnost mohla naposledy spatřit při oslavách Tisíciletí Horní Lužice v roce 1933.

FOTO: Postní plátno

Postní plátno - Plátno 1Postní plátno - Plátno 2Postní plátno - Plátno 3

Během událostí druhé světové války bylo přeneseno do sklepení hradu Oybin kvůli blížící se frontě. To se neukázalo jako šťastné řešení, neboť v květnu 1945 bylo objeveno sovětskými vojáky, kteří nerozpoznali jeho hodnotu. Roztrhali jej a používali jako ochranu před deštěm pro svoji provizorně zřízenou saunu. Po odchodu ho nechali poničené a špinavé ležet v lese. Tam bylo náhodně objeveno místním občanem, který se postaral o jeho návrat do Žitavského muzea. Poté o něm nebyla žádná zmínka až do doby před sametovou revolucí v roce 1989. Restaurátorská dílna jej okamžitě rozpoznala jako unikátní světové dílo vysoké hodnoty. A právě díky tomu jej můžeme obdivovat i dnes.

Před 1 hodinou
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Včera, 11:30
Nikdo neví, nač tenkrát v únoru 1634, myslel Albrecht z Valdštejna, když do jeho ložnice...
Včera, 10:00
Máte rádi podrobné plány nebo dáváte přednost spontánnímu rozhodování? V běžném životě můžete plány pominout,...
Reklama