Univerzální dobrodruh. Chtěl se naučit jazyk opic a zkoumal lidskou (homo)sexualitu

Další fotky

Proslavil se ale také překladem Kámasutry a příběhů Tisíce a jedné noci, objevil jezero Tanganjika a sloužil v armádě. V jeho osobě se ideálně spojily odvaha a zvídavý a bystrý intelekt s fyzickou zdatností, bez čehož se žádný úspěšný vědec a cestovatel v 19. století nemohl obejít. A jako všem odvážným mu přálo i štěstí.

Sir Richard Francis Burton, britský objevitel, překladatel, spisovatel, voják, orientalista, etnolog, lingvista, špion, básník, šermíř a diplomat, se narodil 19. března 1821 v Torquay v Devonu v rodině podplukovníka 36. pěchotního pluku britské armády. Během jeho dětství rodina často cestovala a ke vzdělání pro něho najímala domácí učitele. V mládí měl údajně poměr s romskou dívkou, takže se naučil i její řeč, romštinu. Dobrodružný duch se u něj zřejmě projevil již v časném mládí.

Jeho tělo i loď nebyly nalezeny. Dobrodruzi odcházejí bez rozloučení

A provázel ho i v dalších letech. Burton vstoupil do armády Východoindické společnosti a sloužil v Indii, studoval hindskou kulturu a mnohými svými zvyky se odlišoval od ostatních vojáků. Získal přezdívku „Ruffian Dick“ (Rváč Dick) kvůli své démonické zuřivosti, se kterou v boji muže proti muži zneškodnil v ozbrojených střetech více nepřátel než kterýkoli jiný voják. Vedle toho choval rovněž několik ochočených opic v naději, že se naučí jejich jazyk.

Pouhá služba v armádě ho po čase přestala uspokojovat a odešel z ní v hodnosti kapitána. Během sedmi let strávených v Indii získal mnoho znalostí o zvycích a chování muslimů a (zřejmě) si splnil sen – roku 1853 se v přestrojení vydal na pouť do Mekky, i když nebyl muslim. Během cesty používal různé etnické převleky, aby tak „pokryl“ svůj cizí přízvuk, protože přece jen nebyl arabský rodilý mluvčí, ale i tak musel stále dodržovat složité islámské tradice i zvyklosti východního způsobu chování a etikety. Ani cesta do Mekky jako taková nebyla bezpečná a na karavanu, se kterou Burton cestoval, útočili banditi. To ovšem byl tehdy normální kolorit doby. Úspěšné vykonání této cesty Burtona pochopitelně a právem proslavilo.

Tomu neuvěříte. Britský důstojník zvaný Šílený Jack nosil za 2. světové války do boje meč, luk a šípy a při útoku hrál na dudy

Dalším cílem nyní již slavného cestovatele se stala Afrika. Před odjezdem se Burton tajně zasnoubil s Isabelou Arundellovou, i když její rodina, a zvláště Isabelina matka by svou dceru muži, jako byl Burton, tedy finančně nezajištěnému nekatolíkovi, nikdy nedala. Časem však byl jejich vztah alespoň tolerován. V Africe Burton, společně s Johnem Spekem, po mnoha cestovních útrapách roku 1858 objevil jezero Tanganika. Po tomto objevitelském úspěchu Burton podnikl i další expedice, prozkoumal kromě jiného zříceniny Baalbeku a Palmyry, a vnitrozemí Islandu.

V lednu 1861 byli Burton a Isabela v tichosti oddáni v katolickém kostele, i když Burton jako protestant na katolickou víru své manželky nepřestoupil. Pak se manželé museli na čas rozloučit, protože Burton byl jmenován konzulem v dnešní Rovníkové Guinei. Isabela jej tam nedoprovázela, protože tamější podnebí bylo považováno pro Evropany za extrémně nezdravé. K Burtonovi se připojila až po jeho přeložení do Brazílie.

9 pozoruhodných životních zastavení Jane Digbyové. Měla barony, prince i krále, ale zkrotil ji až arabský šejk

Kromě cestování měl Burton ještě jedno zvláštní hobby. Dlouhodobě a programově se studijně zajímal o sexualitu a erotickou literaturu a proslavil se překladem arabské rozsáhlé sbírky různých, i erotických až pornografických příběhů „Tisíc a jedna noc“, který vydal v 17 dílech. Na základě svých zjištění došel Burton také k závěru, že homosexualita mužů převládá v oblastech jižních zeměpisných šířek, kterou nazval „Sotadická zóna“. Snad jeho nejznámější knihou je ale překlad Kámasutry, starověké „učebnice sexu“, kterou však nepřeložil z původního sanskrtu, ale ve spolupráci s významným britským orientalistou Fosterem Arbuthnotem použil její pozdější překlady.

Lady Montagu napsala o zaostalých Čechách i přednostech Turecka, včetně očkování. V 18. století

Burton také pravdivě, tj. velmi otevřeně, zaznamenal mnoho podrobností o sexuálním životě obyvatel, se kterými se setkal na svých cestách. Tento jeho doslova vědecký zájem ho vedl třeba i k měření délek penisů mužů různých etnik, jak uvádí ve svých cestovních denících. Popisuje také běžné sexuální praktiky v oblastech, které navštívil, a často naznačuje, že se jich i zúčastnil, zřejmě aby dodal svým popisům hodnověrnosti. I když tím, na rozdíl od dřívějších hispánských dobyvatelů a cestovatelů stejně jako svých britských současníků, porušil tehdy obvyklá sexuální i rasová tabu.

Jedno však jeho životopisci odmítají, a to že by Burton měl někdy homosexuální styky, i když se věnoval i této problematice. Dostal totiž příkaz od generálmajora Napiera prošetřit klientelu mužského „nevěstince“, který údajně navštěvovali i příslušníci britské armády. Jeho vzorně, pečlivě a podrobně vypracovaná zpráva o fungování tohoto zařízení přivedla některé její čtenáře na myšlenku, že mezi jeho zákazníky patřil i Burton sám, i když on to nikde ani nenaznačil.

FOTO: Sir Richard Francis Burton

Sir Richard Francis Burton - cestovatel, vědec, Velká Británie   Richard_Francis_Burton_by_Rischgitz,_1864 – kopieSir Richard Francis Burton - cestovatel, vědec, Velká Británie Arábie RichardburtonarabicdressSir Richard Francis Burton - cestovatel, vědec, Velká Británie sexualita, homosexualita Sotadic_ZoneSir Richard Francis Burton - Arábie cestovatel, vědec, Velká Británie The_Romance_of_Isabel,_Lady_Burton_-_Richard_Burton_in_native_dressSir Richard Francis Burton - cestovatel, vědec, Velká Británie The_Romance_of_Isabel,_Lady_Burton_-_Burton_at_marriage
Další fotky
Sir Richard Francis Burton - cestovatel, vědec, Velká Británie pamětní deska jezero Tanganjika Afrika  Burton_and_Speke_Monument_in_UjijiSir Richard Francis Burton - cestovatel, vědec, Velká Británie hrob náhrobek hrobka Sir_Richard_Burton’s_TombSir Richard Francis Burton - cestovatel, vědec, Velká Británie hrob náhrobek hrobka Richard_Francis_Burton_Enscriptions

Celkem vzato lze říct, že Burton měl v životě pořádnou dávku štěstí, i když mu šel hodně naproti, například znalostí jazyků, kterých prý ovládal celkem 29, kromě evropských i africké a asijské. Milosrdná k němu nakonec byla i smrt, zemřel náhle ve svých 69 letech v Terstu 20. října 1890 na infarkt. Manželka potom přesvědčila kněze, aby provedl jeho poslední zaopatření, i když nebyl katolík. Ze ztráty manžela se Isabela nikdy nevzpamatovala a spálila velké množství jeho písemností, které považovala za kontroverzní, i když za to byla odsuzována. Věřila, že tak ochrání dobrou pověst svého manžela. Po smrti spočinula po Burtonově boku v pozoruhodné hrobce ve tvaru beduínského stanu, kterou sama navrhla.

 

Včera, 17:30
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až...
Včera, 16:00
Vědecký tým pod vedením brazilské neurobioložky Suzany Herculano-Houzelové se rozhodl pro vědecký průzkum v oblasti...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Nápady bývají různé. Vyrazit s trabantem na cestu kolem světa. Třeba. I když letos to...
Včera, 10:12
Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku....
Včera, 08:22
Dnes je již jméno české operní pěvkyně Terezy Stolzové tak trochu zapomenuté. Neprávem. Marně bychom...
31.5.2020
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
31.5.2020
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
31.5.2020
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Reklama