Univerzálnímu krému je přes 100 let. Geniální vynález z lékárny

Další fotky

Přišel na něj Oskar Troplowitz (18. 1. 1863 – 27. 4. 1918) pocházející z polského města Gleiwitz (dnes Gliwice) v tehdejším Prusku, kde se narodil do bohaté židovské rodiny původem z Opavice na Bruntálsku. Jeho, co do složení prostý a o to zřejmě účinnější krém používáme dodnes.

Kolem roku 1870 se rodina Troplowitzových přestěhovala z Gleiwitzu do Vratislavi. Tam Oskar začal studovat farmacii, ale studium přerušil a přešel na filozofickou fakultu do Heidelbergu, kde v roce 1888 získal doktorát. V roce 1890 koupil společnost „Beiersdorf AG“, což byl tehdejší obchod s chemikáliemi a s laboratoří v Hamburku vlastněný Paulem Beiersdorfem (1836 – 1896). Troplowitz brzy rozšířil společnost i na prodej značkového zboží.

Přelomová žiletka získala jméno podle svého vynálezce. Již před 140 lety

Pod Troplowitzovým vedením společnost brzy vyvinula několik svých vlastních produktů. V krátké době to byla zubní pasta „Pebeco“, kterou Troplowitz v ohromném množství exportoval do Spojených států. Dále to byl vynález náplasti (leukoplasti) a v roce 1909 přišel na trh balzám pro péči o rty pod dodnes existující značkou Labello, který se používá k lékařskému ošetření, k ochraně před sluncem nebo výhradně pro kosmetické účely. Slovo „labello“ je odvozeno z latinských slov „labium“ („ret“) a „bellus“ („krásný)“.

Domácí kosmetika? Nic není nemožné, stačí i obyčejné ingredience z vaší spižírny

To vše ale o dva roky později předčil největší vynález Oskara Troplowitze, univerzální krém na péči o tělo – známá Nivea. I její název je odvozený z latiny, a to z latinského přídavného jména niveus, nivea, niveum čili sněhově bílá. Složení současné Nivey zůstalo dodnes prakticky stejné, jako u původního předpisu: glycerín, panthenol, kyselina citrónová, voda, emulgátor eucerit a parfemační složky. S dobou se vyvíjelo spíše jen balení tohoto krému, které si však stále uchovává známou modrou barvu.

Co je dobré mít na paměti, když budete chtít vyzkoušet konopnou mast. Přinášíme několik užitečných rad

Kromě toho Troplowitz novátorsky zavedl ve své továrně i několik reforem v oblasti zaměstnaneckých výhod, jako jsou placené dovolené, mateřská dovolená a 48hodinový pracovní týden. Zemřel 27. dubna v roce 1918 na mozkovou mrtvici a byl pohřben v rodinné hrobce v Hamburku.

FOTO: Nivea

Nivea - Anushka Sharma – 100. výročí lrému Nivea – wikimedia.commonsNivea - NiveaNivea - Anushka Sharma na filmovém festivalu – wikipediaNivea - Logo Nivea – wikipedieNivea - Oscar Troplowitz (1863 až 1918) – vynálezce krému Nivea – wikipedia
Další fotky
Nivea - Plnící linka na krém Nivea (1970) -wikimedia.commons –Nivea - Anushka Sharma se svým manželem Virat Kohli (2015) – wikipediaNivea - Indická herečka a producentka Anushka Sharma propagující značku Nivea – wikipediaNivea - Iránský magazín Zan-e Rooz s reklamou na krém Nivea (31. srpen 1968) -wikimedia.commons –Nivea - Několik generací krému Nivea a krabic Pesrsilu – muzeum heidelberg – wikimedia.commons –Nivea - Nivea – prodejna v Berlíně (2013) – wikimedia.commonsNivea - Nivea-Bär, Unter den Linden 28, Berlin-Mitte, Germany – wikimedia.commonsNivea - Obálka prvního dne polské pošty ke 150. výročí narození vynálezce krému Nivea oskara Troplowitze -wikimedia.commons –Nivea - Portrét Oskara Troplowitze od Franze Noelkena (1916) – wikipediaNivea - Regata Nivea modré plachty – Kielce 2009 – 2- wikimedia.commons-Nivea - Regata Nivea modré plachty – Kielce 2009 – 3 – wikinedia.commonsNivea - Regata Nivea modré plachty – Kielce 2009 -wikimedia.commons –Nivea - Reklama na krém Nivea – 1913 – wikimedia.commonsNivea - Reklama na krém Nivea (Drážďany, Německo) – wikimedia.commonsNivea - Reklama na krém Nivea v Caracasu -wikimedia.commons –Nivea - Sisli – čtvrť Istambulu, Turecko 2012 – wikimedia.commons-Nivea - Šampon Nivea -wikimedia.commons –Nivea - Tovární kamion Nivea -wikimedia.commons –Nivea - Vlak Nivea projel u příležitosti 100. výročí značky Francií – interiér-wikimedia.commons –Nivea - Zubní pasta Pebeco, první produkt, který vynalezl Oskar Troplowitz – wikimedia.commonsNivea - Balení krému Nivea 1924 až 2010 -wikimedia.commons –

V průběhu 30. let minulého století společnost Beiersdorf vyráběla i různé další produkty, jako jsou opalovací oleje, holicí krémy, šampony, čisticí prostředky na obličej a pleťové tonery. Za druhé světové války byla ochranná známka „NIVEA“ v mnoha zemích vyvlastněna, ale po válce ji firma Beiersdorf odkoupila zpět. V 80. letech se tak značka NIVEA pocházející od stále stejného výrobce mohla rozšířit na širší globální trh a dnes je k dostání ve 170 zemích celého světa.

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama