• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Univerzitní koleje ozdobila obří malba Palackého

  19.9.2023
  Simona Knotková

  Na fasádě jedné z olomouckých vysokoškolských kolejí byla dokončena obří sedmnáctimetrová malba připomínající Františka Palackého.

  Na velkoplošné graffiti malbě pracoval renomovaný malíř Zbyněk Linhart, stala se součástí letošního ročníku Street Art Festivalu. Malbu představí Univerzita Palackého (UP) v úterý během tradiční akce Meet UP k zahájení nového akademického roku. Pro milovníky moderního pouličního umění bude připravena komentovaná prohlídka všech sedmi velkoplošných maleb, které během posledních let ozdobily budovy univerzitních kolejí, sdělili zástupci UP.

  „Jméno Františka Palackého nese naše univerzita hrdě v názvu už téměř 80 let. Nejčastěji si jej asi představujeme jako důstojného, váženého a moudrého pána, jehož podobiznu všichni známe z učebnic či bankovek. Generaci současných studentů jsme chtěli tuto osobnost přiblížit způsobem, kterému lépe rozumějí a je pro ně přitažlivější. Proto jsme zvolili graffiti,“ uvedla prorektorka UP Andrea Hanáčková.

  Malíř a ilustrátor Linhart přenesl svůj výtvarný návrh na venkovní stěnu budovy kolejí o rozměrech 17 krát 15 metrů. „Nesnažil jsem se vyobrazit klasické fyzické prvky, jako jsou oči, pusa a nos, už z toho důvodu, že plocha je vertikálně rozdělena řadou oken a na detaily obličeje tak není prostor. Navíc podobiznu Františka Palackého asi každý z nás zná. Ve své volné tvorbě pracuji s geometrickou stylizací, využil jsem tedy typický prvek jeho licousů a prostor v obličeji jsem vyřešil jako otevřené dveře, které jsou jakoby vstupem do neznáma,“ popsal své dílo autor.

  Univerzita Palackého spolupracuje se Street Art Festivalem pravidelně, v minulých ročnících na budovách studentských kolejí na Šmeralově ulici vznikla například známá malba plačícího T. G. Masaryka, za níž stojí umělec Chemis. Svou stopu zde zanechali také další tuzemští i zahraniční umělci. Univerzita plánuje výtvarný motiv letošního takzvaného muralu s Františkem Palackým využít rovněž v limitované edici univerzitních propagačních předmětů. Představit by je chtěla ještě letos jako součást probíhajících oslav výročí 450 let vysokého učení v Olomouci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte