Únos letadla se stal námětem pro majora Zemana. Jak to bylo doopravdy?

7.6.2021
Jaroslav Svoboda

Únos letounu se odehrál 8. června 1972, tedy před 49 lety. Jednalo se o letadlo L-410A Turbolet na pravidelné lince Mariánské Lázně – Praha – Bratislav – Lučenec společnosti Slov-Air. Během letu byl skutečně zastřelen kapitán Ján Mičica a druhý pilot byl donucen přistát s letadlem ve Weidenu v Bavorsku.

Všichni únosci pocházeli z Prahy, jejich šéfem, organizátorem a vrahem byl Lubomír Adamica. Všechny je spojovala záliba v undergroundové hudbě, podobně jako tomu bylo v seriálovém provedení.

Major Zeman měl být major Hurych. Co všechno nevíte o legendárním seriálu

Jak k únosu došlo?

Letiště v Mariánských Lázních nebylo vybaveno detektorem kovů, což velmi usnadnilo propašování pistolí na palubu letadla. Podobně jako v seriálu, únosci si nejdřív tuto možnost vyzkoušeli, a to na letišti v Praze pomocí kusu železné trubky v tašce. Detektor však trubku odhalil a bylo tak potřeba zvolit jiné letiště.

Příslušníci bezpečnosti také nereagovali na telefonát ředitele letiště, skupina cestujících se totiž zdála podezřelá jedné z pracovnic, která prodávala letenky.

Dalším problémem, na který si jistě vzpomenou i diváci seriálu je, že letoun L410 neměl oddělenou kabinu pro piloty od prostoru pro cestující, což velmi usnadnilo únoscům přístup k pilotům.

Manželka majora Zemana by oslavila 72. narozeniny. Její smrt zůstává i po letech záhadou

Konečné rozsudky

Na všechny únosce byla v Německu uvalena vyšetřovací vazba. Pachatelé byli odsouzeni k trestům odnětí svobody v rozmezí 3 až 7 let. Němci ale nevyhověli československé žádosti o vydání pachatelů. Někteří z únosců byli propuštěni po odpykání poloviny trestu, domů se ale pochopitelně vrátit nemohli. V roce 1990 dostali všichni od prezidenta Havla milost.

A jak dopadl organizátor a vrah? Adamica spáchal ve vyšetřovací vazbě sebevraždu, když mu byla doručena obžaloba z vraždy. Rodičům ještě zaslal lítostivý dopis na rozloučenou. Během soudního jednání ho znalci charakterizovali jako těžce psychicky narušeného.

Zdroj: Cyklus České televize Třicet návratů, díl ÚnosNepřehlédněte