26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Úpal, nebo úžeh. Jaký je mezi nimi rozdíl, a jak se jim vyhnout?

Horké letní dny jsou konečně tady, jenže kromě příjemného tepla musí naše tělo snášet nápor slunečních paprsků. Když to s opalováním přeženete, hrozí vám úpal nebo úžeh. Jaký je mezi nimi rozdíl, a jak se tomu bránit?

Reklama

Ani jedno z toho není příjemné, jsou mezi tím ale přece jen rozdíly.

Úžeh je z dlouhého pobytu na slunci, kdy nepoužíváte ochranu hlavy jako je klobouk, nesnažíte se skrývat před sluníčkem ve stínu. Pro blondýny a světlovlásky platí nadvakrát, že by se měly raději dobře namazat a opalovat se ve stínu, anebo až za pozdně odpoledního slunce, nikoliv v poledne. Úžeh se projevuje tak, že vás bolí hlava, je vám špatně, zvracíte, před očima máte mžitky, kůže může být suchá a horká, opálená, ale i spálená. Pocity jsou podobné jako při horečce. Úžeh přichází pomalu, třeba až za půl dne na slunci.

Co dělat při úžehu: Přesunout se na chladnější místo, mimo slunce. Lehnout si, podložit hlavu, dodržovat pitný režim. Je dobré zvolit vlažné nápoje jako čaj, ochlazuje například máta.

Jak se tomu vyhnout: Nebýt na slunci mezi jedenáctou a čtrnáctou hodinou, použít krém s dostatečným opalovacím faktorem, opalovat se i pod slunečníkem, nebo ve stínu. Dodržovat pitný režim bez kofeinu.

Na koupaliště v Praze se musí ráno a nejlépe městskou dopravou

Úpal není z dlouhého pobytu na sluníčku. Stačí přehřáté, nevětrané prostory, jako je například auto bez klimatizace. Když teploty šplhají ke třicítce, rozhodně byste neměli volit náročného sportování. Právě úpal dostanete v momentě, kdy se vrhnete na sportování po hlavě, ale nedoplňujete tekutiny. Úpal se pozná tak, že jste velmi slabí, nepotíte se, i když je horko a dusno. Máte suchou, horkou kůži jako při úžehu. Je vám na omdlení, motají se vám nohy, dýcháte jako byste zrovna uběhli maraton. Příznačné jsou bolesti hlavy, křeče svalů, zmatenost. Dokonce můžete upadnout do bezvědomí.

Co dělat při úpalu: Hlavně být na chladném místě, lehnout si, dát si vlažnou, či studenou sprchu. A dodržovat pitný režim – čistá voda, buď vychlazená, nebo vlažná.

Jak se tomu vyhnout: Během dne je nutné hodně pít, nosit pohodlné oblečení, které dobře saje pot a je vzdušné. Nosit klobouk nebo kšilt, pravidelně se ochlazovat. Sportovní aktivity je nejlepší provozovat ráno, či večer.

Před 1 hodinou
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 2 hodinami
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 3 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama