20℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

Upečeno? Prahu povede Hřib, Pospíšil podmínce Pirátů ustoupí

Zdeněk Hřib (Piráti)

Nezkušenou Krnáčovou vystřídá nezkušený Hřib. Nová koalice na magistrátu se rodí. Nejlepší řešení je podle Zdeňka Hřiba, pirátského kandidáta na primátora, spolupráce Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil. V programu se strany shodly. Personální otázka nebude prý zásadní. Lídr Spojených sil Jiří Pospíšil ubezpečil Náš REGION o tom, že na jeho jméně projekt neztroskotá.

Reklama

S hnutím ANO se spolupráce vylučuje. Tak hovoří předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Zopakoval to pro web Náš REGION, když se jej redakce ptala na podporu koalice Spojených sil s ODS a ANO. „Spolupráci s hnutím ANO vylučujeme. V tuto chvíli řešíme s Piráty a Praha sobě program. Jsem přesvědčený, že je třeba detailně probrat naše programy a společně se shodnout na konkrétním programovém prohlášení pro Prahu na příští čtyři roky. Z toho neustoupím,“ řekl.

Jiří Pospíšil rovněž garantuje, že až dojde na obsazování postů, nebudou to Spojené síly ani on, kdo trváním na jménu svého nominanta chystanou koalici rozloží. „Funkce ani post primátora neřešíme. Otázka primátora pro nás není fatální. Na personáliích dohoda s Piráty a Prahou sobě neztroskotá, to garantuji,“ odpověděl Našemu REGIONU. „Nechci handlovat s pozicí primátora a funkcemi náměstků,“ dodal důrazně Pospíšil.

Praha, Pražský hrad, Karlův most

Volby 2018 v Praze: Křehkost Spojených sil a pirátské průtahy mohou vrátit ODS do hry

Ovšem Petr Gazdík, šéf hnutí STAN, které je součástí Spojených sil, už dříve pirátského kandidáta na primátora Zdeňka Hřiba přirovnal ke Krnáčové. „Mám strach, že pan Hřib bude další Adrianou Krnáčovou. To znamená: na začátku žádné zkušenosti, zato spousta sebevědomých prohlášení,“ prohlásil Gazdík.

Pět stran, pět názorů, křehká vyjednávací pozice

Právě nejednotnost Spojených sil může koalici, která se zdá být upečenou, potopit. „Žádný z těch všech subjektů (Spojené síly tvoří TOP 09, STAN, LES, KDU-ČSL a Demokraté Jana Kasla – pozn. red.) nemá týmovou loajalitu a vazbu ke značce. Je tam navíc řada solitérů. Ta loajalita bude odvislá, jak se Spojeným silám zadaří. Ale dá se očekávat, že to hnutí bude neklidné, a koalice bude velice křehká a neklidná,“ míní politolog Jan Kubáček.

Už před časem z pozice primátora ustoupil Jan Čižinský (Praha sobě). Primátora si nárokují Piráti, kteří ve volbách skončili druzí. Měl by jím být Zdeněk Hřib. Pokud se s ním sžijí i Spojené síly, které tvoří pět politických stran s výraznými a ambiciózními politickými osobnostmi, nová vláda nad Prahou je ujednána a vítězná ODS i poražené ANO skončí v opozici.

„Piráti + Praha Sobě + Spojené síly považujeme za nejlepší řešení, protože u něj očekáváme největší programový průnik. Sdílená vize rozvoje Prahy je přitom zcela zásadní, protože její absence vedla k rozpadu minulé koalice v průběhu období. Spojila je až sdílená potřeba trafik, což mělo za důsledek stagnaci Prahy v klíčových oblastech. Dokud se nedostanou jednání u preferovaného projektu do slepé uličky, tak nepovedeme jednání o jiné koalici s jinými subjekty,“ ubezpečil lídr Zdeněk Hřib (Piráti).

 

Podzimní víkend na otočku. Zajeďte do Budapešti, kde se zastavil čas

Tajný recept na gumové medvídky podomácku. Jsou ještě lepší než kupované

Před 24 minutami
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Před 2 hodinami
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Před 3 hodinami
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Dnes, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Dnes, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
Včera, 17:30
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Včera, 16:00
Možná si lámete hlavu nad tím, co si vzít na sebe na pracovní pohovor, abyste...
Včera, 14:00
Na svět přišel 23. dubna 1805 v Českých Budějovicích, v době, která pro něj byla...
Včera, 12:36
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 11:30
Češi patří mezi nejnáruživější kuřáky na světě. Je tedy zřejmé, že nikotin obvykle ovlivňuje i...
Reklama