Uprostřed Pacifiku začalo svítat. Za přísného radiového klidu vyplula válečná flotila směr Pearl Harbor

V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze na ostrovy se Hitlerovi nepodařila, nicméně Británie těžce krvácela a nebezpečí ještě zdaleka nebylo definitivně zažehnáno. Na opačném konci světa, uprostřed Pacifiku, právě svítalo. Psal se sedmý prosinec 1941. Nikdo v té chvíli ještě netušil, že dnešním dnem začne svítat naděje i pro Evropu.

Nemá smysl vracet se v čase do historie. Úplně postačí světová hospodářská krize v roce 1929. Japonské císařství, závislé na zahraničním obchodu a dovozu surovin, se dostalo do velmi svízelné situace. Mariany a Marshallovy ostrovy, které Japonsko obdrželo, jako jedna z vítězných mocností první světové války, měly sice strategický vojenský význam, ale jejich ekonomický přínos byl nulový.

Admirál, který dal Japonsku kamikaze, na konci války pochopil svůj omyl. A spáchal harakiri

Bylo nutné hledat zdroje surovin a Japonsko si zvolilo směr, který jim přinesl řadu vojenských neúspěchů. Tím největším byla porážka Kuantungské armády v bitvě u Chalchyn golu, což je řeka ve Vnitřním Mongolsku. Japonci zde byli v létě 1939 poraženi sovětskou armádou a tento neúspěch byl natolik drtivý, že si další dobrodružství na severu netroufli opakovat.

V červenci obsadili Francouzskou Indočínu. Reakce USA, Británie a Nizozemska na sebe nedala dlouho čekat. K zákazu dovážet do Japonska železný šrot, ke zmrazení japonských aktiv v amerických bankách, se přidal zákaz dovážet ropu. To už bylo velmi zlé. Japonsko začalo čerpat z vlastních rezerv téměř třicet tisíc tun denně, na výrobu pohonných hmot.

Jediné letadlo málem potopilo letadlovou loď. Poznejte příběh USS Franklin

Bylo nutné jednat. Japonsko mělo dvě možnosti. Stáhnout se z Indočíny a dalších obsazených území, nebo rozpoutat válku se Spojenými státy. Japonský militarismus nebyl o nic menší než Hitlerovy ambice, a generálové se rozhodli pro válku.  Trnem v oku jim byla americká Tichomořská flotila, kotvící v Pearl Harboru, na Havajských ostrovech.

Japonci byli učenliví. Tentokrát jim nechtěně poradili Britové, kteří o rok dříve zničili torpédy z letadel, několik italských lodí, v přístavu Taranto.  Japonská torpéda, shozená z letadel, však zaujímala horizontální polohu až po dosažení hloubky dvaceti metrů. Americký přístav byl daleko mělčí, sotva dvanáct metrů, ale Japonci tento problém vyřešili tím, že torpéda odlehčili dřevěnými stabilizátory.

FOTO: Pearl Harbor

Pearl Harbor - Pearl HarborPearl Harbor - Pearl HarborPearl Harbor - Pearl HarborPearl Harbor - Pearl HarborPearl Harbor - Pearl Harbor

Za přísného radiového klidu, vyplula 26.11. 1941 válečná flotila od ostrova Iturup, v Kurilském souostroví a zamířila k Havaji. Vzdálenost více než pět tisíc kilometrů urazila za necelých deset dnů. Dále už je historie velmi známá, tak známá, že zde nemá smysl vypočítávat ztráty. Historie ztvárněná v literatuře i ve filmech.

Japonci svého cíle nedosáhli, tak jak by si přáli. Nepodařilo se jim zničit ani jednu americkou letadlovou loď. Dvě už byly na cestě k Midway, tři další se nacházely v Atlantiku a ta poslední kotvila v San Diegu. Podstatné je však to, že tímto dnem se Spojené státy zapojily do celosvětového válečného konfliktu. O tři dny později vyhlásil válku USA i Hitler a Mussolini. Americká válečná mašina se roztočila na plné obrátky a pan Churchill mohl říci, že konečně usíná spánkem vděčných a zachráněných.

 

Včera, 17:53
Soutěž Auto roku letos vstoupila do 26. ročníku. Hodnocení vozů, které má pod palcem Svaz...
Včera, 17:30
Když je člověk nešťastný, je ochoten podstoupit cokoliv, co mu jen trochu pomůže. I to,...
Včera, 16:00
Čekankový puk je buď bílý, nebo nafialovělý. Oba druhy se náramně hodí jako přílohy do...
Včera, 14:00
Chtěl přinést zemi klid, přál si být spravedlivým císařem a prvních pět let jeho vlády...
Včera, 13:55
Jak je možné, že žil v Paříži na počátku 20. století a zůstal nedotčen kubismem...
Včera, 11:30
Kde končí klišé a začíná umělecké dílo? Otázka, na kterou svými příběhy odpověděl Jack Warner...
Včera, 10:00
Vedle jógových cviků si někdy můžete vyzkoušet také tibetské. Sestava s názvem pět tibeťanů byla oblíbená...
Včera, 08:00
Také milujete pokrmy z hub? Jistě nám dáte za pravdu, že není nad to, připravit...
23.1.2020
Tak dlouho, v letech 2001 – 2004, byla Megawati prezidentkou země, která se teprve nedávno, v roce...
23.1.2020
Polovinu života strávil ve vězení, respektive v psychiatrické léčebně, která zabírá jedno křídlo věznice. Společně...
Reklama