0℃
Dnes je 18. březen , svátek má Eduard

„Ušila“ časopis na míru moderním ženám a tvrdila, že ženy mohou mít vše. Lásku, sex a peníze

Další fotky

Narodila se před téměř sto lety a byla toho názoru, že i žena má právo žít svobodně a nezávisle stejně, jako jej žijí muži. Do dějin žurnalistiky a posléze i sociologie vstoupila jako jedna ze „sexuálních revolucionářek“ 60. let a změnila tak život nejen milionům žen, ale také jejich mužům.

Reklama

Stačilo k tomu vlastně jen málo. 32 let vést časopis Cosmopolitan tak, aby byl rádcem a pomocníkem dívek a žen, které chtějí žít svobodně a nezávisle stejně, jako žijí muži od nepaměti.

Podprsenku nosíme už přes 100 let. Vynalezena byla úplnou náhodou kvůli „nehodě“

Helen Gurley Brownová, americká spisovatelka, nakladatelka a businesswoman, se narodila 18. února 1922. V patnácti letech prodělala dětskou obrnu, nemoc překonala a v 60. letech patřila mezi nejlépe placené copywritery. V roce 1959, se provdala za Davida Browna (1916 – 2010), který se později stal známým filmovým producentem a stojí za takovými díly, jako jsou „Podraz“ (Paul Newman, Robert Redford), Řidič slečny Daisy (Jessica Tandy, Morgan Freeman) nebo Čelisti (Roy Scheider).

Svoji ženu inspiroval k napsání její první knihy a tak v roce 1962 Helen Gurley Brownová vydala svou první knihu „Sex a svobodná dívka“ („Sex and the single girl“). Její prvotina vyšla ve 28 zemích a udržela se na seznamu bestsellerů více než rok a o dva roky později byla pod stejným názvem zfilmována v hlavní roli s Natalií Woodovou a Tony Curtisem.

Královnou se stala přes postel a přišla o hlavu. Pohrávat si s králem se prostě nevyplácí

V roce 1965 se stala šéfredaktorkou měsíčníku „Cosmopolitan“ zkráceně „Cosmo“. Časopis patří do Hearstova koncernu a měl tehdy konzervativní a běžný obsah – investigativní žurnalistiku, romány na pokračování, povídky. Helen Cosmo od základu předělala a vytvořila tak magazín pro ženy. Zaměřila se na vztahy a sex, kariéru, celebrity, módu a krásu. „Ušila“ časopis na míru těm moderním ženám, které chtějí dělat kariéru. Tvrdila, že ženy mohou mít vše – „lásku, sex a peníze“.

Smrt nešťastné Virginie. Slavná spisovatelka milovala ženy, ale nikam to nevedlo

Dokázala vytvořit okouzlující „Cosmo dívku“, která rozumí módě a hlavně sobě samotné. Brownová pomocí časopisu vyložila Američankám, že jejich sexuální život může začít již před manželstvím. Mají usilovat o to, aby si udržely osobní svobodu tím, že nebudou finančně a sexuálně závislé na mužích. Sama vzpomínala, že kde všude pracovala (jako single), tam měla nějaký nezávislý vztah. A fungovala to. Těžko říct, zda by to Brownová sama takhle pojmenovala, ale v kulturním a celosvětovém kontextu má její celoživotní práce lví podíl na tom, čemu se říká sexuální revoluce. Trochu přeneseně se tedy dá říct i to, že byla sexuální revolucionářkou.

FOTO: Helen Gurley Brownová

Helen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – VogueHelen Gurley Brownová - Cosmopolitan vychází od roku 1886 – wikipediaHelen Gurley Brownová - Film ´Sex and single woman´- Natalie Woodová – The New YorkerHelen Gurley Brownová - H. G. Brown s manželem – Davidem Brownem – The New York TimesHelen Gurley Brownová - Helen Gurley a David Brown – wikipedia
Další fotky
Helen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – IMS Vintage PhotosHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – Interview MagazineHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – Smart Girls Who Do Stupid ThingsHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – The AtlanticHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – The Daily MailHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – The New RepublicHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown – VogueHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown a Ashlee Simpson (2007)- FandangoHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown -the conversationHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown (1996) -wikipediaHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown byla editorkou Cosmopolitanu o roku1965 do roku 1997 – The New York TimesHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown s manželem – FandangoHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown se Susan Lucci (2004) – FandangoHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown v roce 1964 – wikipediaHelen Gurley Brownová - Helen Gurley Brown and David Brown, New York City, 1963Helen Gurley Brownová - Magali Amadei na obálce Cosmopolitan – The Emperor’s Old Clothes

Feministky měly Brownové za zlé, že aby žena byla společensky úspěšná, musí dělat kariéru „přes postel“, tedy udělat to, co se většinou vidíme ve filmech a čteme v knihách z „červené knihovny“: Svést šéfa, vzít si ho a udržet – což se jí osobně povedlo. Davida Browna si vzala za manžela v jeho 43 letech, kdy už měl syna z předešlého manželství. Zůstali spolu až do jeho smrti. Manželství zůstalo bezdětné. Možná i proto měla Helen Gurley Brownové dost klidu a času na svou práci? Anebo by ji takto zvládla i s početnou rodinou? Jeden fakt zůstává nezpochybnitelný. To její zásluhou Cosmopolitan vychází v 58 edicích, ve 34 jazycích a ve více než 100 zemích světa, včetně České republiky.

 

 

Dnes, 17:30
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
Dnes, 16:00
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Dnes, 14:00
V době svého otevření byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě....
Dnes, 11:30
Do mezinárodní středoškolské stávky za klima "Fridays for Future", kterou odstartovala svými aktivitami švédská studentka...
Dnes, 10:00
Všichni jsme už jistě zažili pocit žárlivosti. Žárlivost se bere jako silně nepříjemný pocit, emoce....
Dnes, 09:45
Martin, Honza, Ondra, Míla a Lenka…. Nezáleží na tom, koho jmenujeme prvního a koho posledního....
Dnes, 08:55
Má „Anděl smrti“Josef Mengele pokračovatele?! Už přes rok vyšetřují policisté kvůli nelegálním pokusům na pacientech...
Dnes, 08:00
Jen jasné chvíle počítám. S tímto nápisem, většinou pochopitelně v latině, jste se již mohli...
Včera, 17:30
Ohavný puch ze spáleného lidského masa naplnil celou místnost. Nic, ticho. Vyslýchaný delikvent mlčí. Zavřené...
Včera, 17:00
Novela stavebního zákona má urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Jenže místo ministerských úředníků,...
Reklama