Do Česka přijeli loupit. Litevcům krádež hodinek za miliony vynesla až 11,5 roku vězení

Ústecký krajský soud dnes poslal do vězení Litevce, kteří v klenotnictví v Teplicích odcizili luxusní hodinky za sedm milionů korun. Organizátorovi, uprchlému Dominykasu Pivorasovi, a dalšímu obžalovanému uložil trest za zločin loupeže 11,5 roku vězení. Další obžalovaný dostal osm let odnětí svobody, dva si vyslechli trest šesti let vězení. Všechny soud vyhostil z České republiky na deset let, navíc musí zaplatit poškozeným téměř 1,5 milionu korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní si buď ponechali lhůtu nebo se odvolali.

Nižší tresty si vyslechli dva souzení, kteří spolupracovali se soudem a dopomohli k usvědčení Pivorase.

Minulé líčení, kde obžalovaní pronesli závěrečné řeči, bylo odročeno, protože uprchlý Pivoras údajně kradl znovu ve Velké Británii. Podle soudce Jiřího Blažka tento čin Pivoras spáchal v roce 2013 a je stále na útěku, řekl to dnes při jednání.

„Bylo prokázáno, že všichni obžalovaní se do České republiky dostavili pouze za účelem spáchání této loupeže, proto soudu navrhuji jim udělit také trest vyhoštění,“ řekla dnes státní zástupkyně Lenka Pastyříková. Vyhoštění začne platit, až budou muži propuštěni z vězení.

Souzení podle obžaloby způsobili škodu přes sedm milionů korun. Jedna z prodavaček v klenotnictví dodnes trpí psychickými problémy a skončila v invalidním důchodu.

Nebezpečná tularemie potvrzena u zajíce na Litoměřicku. Nemoc je přenosná na člověka

Loupež se odehrála ve zlatnictví v centru Teplic 17. prosince 2018. Muži jsou souzeni jako organizovaná skupina. Dva lupiči v parukách vstoupili do obchodu, nastříkali prodavačce do obličeje sprej, vytáhli maketu pistole, ženu povalili na zem a spoutali ji. Další dva vešli do zadních prostor, kde spoutali další prodavačku, majitele a jednoho zákazníka. Jeden z obžalovaných jim nastříkal do očí slzotvorný sprej.

Pak vypáčili sekerami a páčidly vitríny a vzali luxusní hodinky například značek Omega, Breitling či Tag Heuer. Odcizili i 135 000 korun v hotovosti. Loupež podle obžaloby naplánoval Pivoras, u přepadení nebyl.

Nový venkovní amfiteátr pro studenty i veřejnost vznikl v areálu kampusu UJEP

Policie muže zadržela méně než 24 hodin po loupeži. Podstatnou část lupu policisté objevili v autě, jež zastavili krátce po činu na polsko-litevské hranici. Ve voze jeli dva Litevci. Jednoho z nich policisté zadrželi a později vydali do České republiky, jeho případ se projednává zvlášť. Druhého pustili, protože uvěřili, že je stopař. Souzen je jako uprchlý.

vera/čtk

15.4.2021
V Teplicích se dítě napilo kuchyňského přípravku na čištění odpadu a kanalizace. Žíravina je velmi...
16.3.2021
Kvůli účasti na nelegální oslavě v teplickém hotelu podnikatele Petra Bendy končí ve funkci ředitele...
1.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.3.2021
Pašovaní takzvané červené nafty z Německa je příhraničích oblastech stále v kurzu. Dovoz červené nafty,...
25.1.2021
V teplickém hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava místního podnikatele Petra...
14.1.2021
Severočeští vodohospodáři nabádají zákazníky k ochraně vodoměrů a vodovodních přípojek, v mrazech praskají. Havárie potrubí...
8.1.2021
Největší tragédie při odsunu sovětských vojsk z Československa si vyžádala 17 obětí. Před třiceti lety...
15.12.2020
Lyžařská střediska v Ústeckém kraji jsou na zahájení sezony připravená. Na sjezdovkách jim ale chybí...
15.12.2020
Restaurace chtějí pokračovat v protestu proti vládním opatřením, některé budou mít otevřeno i po 20....
14.12.2020
Zhruba čtyři desítky z více než 540 pohřebišť na území Ústeckého kraje jsou v katastrofálním...
9.12.2020
Od 1. ledna se cestujícím na Ústecku prodraží jízdné. Důvodem navýšení cen je podle odboru...
Reklama