Hraboši se z obilí stěhují i do cukrové řepy nebo kukuřice. Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický

Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i 12 000 až 15 000 aktivních nor, přičemž za kalamitní výskyt tohoto hlodavce je považováno již 4000 aktivních nor. Ztráty způsobené přemnožením hraboše polního dosahují i 80 procent u pšenice a až 50 procent u řepky, řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka.

„Teď momentálně se ztráty týkají obilovin, to znamená pšenice ozimé, protože to je hlavní plodina pěstovaná tady na severu Čech, a samozřejmě i řepky,“ uvedl Brožka. Hraboši se podle něj stěhují také do cukrové řepy nebo kukuřice.

Podle zemědělce jsou významně poškozeny i porosty, kde byl pod dohledem Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského manuálně aplikován prostředek na hubení hrabošů Stutox II. Podle Brožky je plošná aplikace prostředku jediným možným účinným řešením, jak hrabošům zabránit v tom, aby ničili další plodiny. Předseda uvedl, že ochránci zvířat často odkazují na úhyny i jiných zvířat než hrabošů, on se ale s ničím takovým nesetkal.

Ochránci rolníky uklidňují tím, že hraboši časem odejdou sami. „Je to pravda,“ řekl Brožka. „Podstatné je, že se prakticky za 14 dní už zakládá úroda, začnou se sít řepky. Já si to moc nedovedu představit do ploch, které jsou plné hraboše. Následně se budou sít i ozimy a obiloviny,“ řekl zemědělec. Úroda tak podle něj bude poškozená již na podzim.

Nové infocentrum v Jirkově láká návštěvníky na multimediální expozice

Letošní úrodu, stejně tak jako v předešlých letech, poškodilo také sucho. Ztráty jsou ale kvůli hrabošům mnohem vyšší než v posledních extrémně suchých sezonách.

Kvůli přemnoženým hlodavcům se ale na severu Čech začalo dařit ohroženým sýčkům obecným. Odborníci z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky letos napočítali v jádrové oblasti výskytu sýčků v severních Čechách 95 mláďat této malé sovy. Jaký to ale bude mít na populaci sýčků vliv, ukážou až následující roky. V Česku zbývá posledních asi 100 párů. Informoval ochránce Martin Šálek.

vera/čtk

Práce nad hladinou řeky za plného provozu. V Ústí končí generální oprava železničního mostu přes Labe

Včera, 12:20
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
Lidé v Ústí radovali plazmu
20.10.2020
Krajská zdravotní vyzvala lidi, kteří prodělali nemoc COVID-19, aby darovali krevní plazmu. Výzvu vyslyšeno bezmála...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
3.10.2020
Nejvíce hlasů v krajských volbách zatím dostala v Ústeckém kraji ANO. Těsně před ukončením sčítání...
24.9.2020
Referendum k uvažované stavbě obchodního centra v městském obvodu Střekov v Ústí nad Labem je...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
Reklama