Kola v Ústeckém kraji jezdí v některých jednosměrkách oběma směry

V Děčíně a Litoměřicích mohou cyklisté využívat v některých jednosměrkách oba směry. V krajském městě Ústí nad Labem zatím tato možnost není, zastupitelstvo připravuje změnu.

Litoměřice zahájily první etapu osazování komunikací novým dopravním značením. „Máme zde jednosměrky, které jsou přínosné z hlediska kapacity parkovacích míst. Ty však na druhé straně znepříjemňují pohyb cyklistům. Vzhledem k tomu, že podporujeme každého, kdo místo automobilu zvolí jiný způsob dopravy, chceme cyklistům vyjít vstříc,“ řekl místostarosta Lukas Wünsch.

První značky jsou umístěné na Mírovém náměstí, kde vzbudily různé ohlasy. Podle mluvčí města Michaely Bubeníčkové se mnozí obávají o bezpečnost cyklistů. „Alespoň by tam mohli namalovat pruh pro ty cyklisty,“ zaznělo například ve facebookové diskusi. Podle místostarosty veškeré značení prošlo schválením Dopravního inspektorátu Policie ČR, který dozoruje bezpečnost silničního provozu.

Obavy o bezpečnost jsou podle místostarosty liché. „Značka povolující cyklistům pohyb oběma směry naopak přinese zklidnění. Už nyní cyklisté jezdili v protisměru a mohlo docházet k řadě konfliktů,“ řekl Wünsch. Značky nyní podle něj jednoznačně cyklisty i řidiče upozorňují. „Zbytek je na ohleduplnosti řidičů a účastníků silničního provozu,“ dodal.

Stejná praxe se osvědčila i v dalších městech, například v Děčíně. I tam některými jednosměrkami mohou cyklisté projíždět v obou směrech. „Je to například Sládkova ulice či ulice U Plovárny. Neplatí to ale pro všechny jednosměrky ve městě,“ řekl ČTK mluvčí Děčína Luděk Stínil.

Do budoucna chce město nadále cyklisty podporovat. „V plánu je například vybudování lávky pro cyklisty přes řeku Labe, která by byla součástí nynější železniční lávky,“ řekl Stínil.

Mluvčí Ústí nad Labem Romana Macová řekla, že město chystá pro cyklisty změny v režimu jízdy v jednosměrkách, konkrétní ale nebyla. Dalšími projekty města na podporu cyklistiky bude investice do cyklostezky k jezeru Milada, do vyznačení cyklotras, půjčovny elektrokol, zakoupení vleku na cyklobus, stojanů na parkování kol ve městě a cyklocentra Střížovická vrch, uvedla mluvčí.

V obou směrech smějí cyklisté jezdit například i v Kolíně, Praze, Brně, Hradci Králové, Přerově, Plzni či Pardubicích.

OMH, ČTK

Dnes, 17:55
Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a...
Dnes, 13:27
Teplická nemocnice má nový pavilon s operačními sály, centrální sterilizací a anesteziologicko-resuscitačním oddělením (ARO). Za...
Dnes, 07:49
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 18:10
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
25.5.2020
Nedočkavé děti stály před základní školou v ústecké vyloučené lokalitě v Předlicích již půl hodiny...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
22.5.2020
Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení...
18.5.2020
Na severu Čech se staví poslední dva úseky Labské stezky, která měří od hranic s...
18.5.2020
V Ústeckém kraji za týden stoupl počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru o 20 na...
Reklama