Nový venkovní amfiteátr pro studenty i veřejnost vznikl v areálu kampusu UJEP

V areálu kampusu ústecké univerzity se otevřel nový venkovní amfiteátr. Využívat ho budou studenti i veřejnost. V plánu jsou kulturní akce a promítání. Dnes o tom informovala mluvčí Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jana Kasaničová.

Univerzitní kampus vzniká postupně v centru města přeměnou bývalého nemocničního areálu. Myšlenka vybudování venkovního vzdělávacího prostoru se zrodila v roce 2018, ke stavbě vybízela svažitá plocha pod budovami fakult.

„V úvahách o vizuální podobě venkovní učebny jsme se inspirovali slavnými starými řeckými amfiteátry, kde se scházeli učenci se svými žáky a probírali celospolečenská témata. Také to byla místa vyhrazená pro setkávání lidí při kulturních, společenských a oslavných událostech,“ uvedl prorektor Martin Novák.

Jako nejvhodnější prostor pro stavbu vybrala univerzita plochu za Červenou aulou, která svým svažitým terénem připomíná tvar s obloukovou výsečí. Škola při zadání projektu specifikovala tvar, vzhled, nároky na počet míst, zavedení elektrických zásuvek, osvětlení a wi-fi připojení. Univerzita zároveň pořídila velkoplošnou venkovní LED obrazovku s úhlopříčkou 5,2 metru, kterou lze ovládat z notebooku nebo mobilního zařízení.

Výstavba amfiteátru začala v srpnu 2019 a dokončena byla v březnu. Náklady na stavbu činily podle mluvčí tři miliony korun. Zhotovitel se musel vypořádat se statickým zajištěním svahu, jeho odvodněním či vytvořením pravidelných liniových oblouků. Na výstavbu navázala rekonstrukce zachovaných vchodových oblouků do podzemních tunelů a terénní úpravy přilehlých ploch.

Výstava v litoměřickém kostele ukazuje jedinečnost lidských tváří a těl, jejich duchovní krásu a tajemství

Univerzita počítá s venkovní výukou, akcemi pro veřejnost a promítáním. „Naším cílem je, aby se kampus stal veřejným místem spojeným s kultivovaným prostředím a kvalitou. Budeme moc rádi, když se sem Ústečané naučí chodit,“ uvedl rektor Martin Balej.

S výstavbou kampusu univerzita začala v roce 2004, kdy se s magistrátem dohodla na převodu starého areálu nemocnice. Některé pavilony opravila, jiné zbourala. Postupně se do areálu stěhují fakulty z různých míst ve městě.

vera/čtk

Dnes, 13:29
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo...
4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
27.7.2020
V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla...
Reklama