Omezené ordinační hodiny v Ústeckém kraji. Praktičtí lékaři ordinují přes email.

Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji patřící pod Sdružení praktických lékařů ČR ordinují v omezeném režimu. Pacienti mají lékařům nejprve volat nebo napsat e-mail.

Poté lékař zhodnotí, zda je nutné, aby ho nemocný navštívil. Omezený režim je v ordinacích kvůli zamezení šíření nákazy koronavirem. Podle oslovených lékařů je ochranných pomůcek nedostatek kvůli nepřesné evidenci jednotlivých praktiků. O lepším zásobování respirátory jednají s krajem.

Lékařka Lenka Maščáková uvedla, že na Teplicku je odhadem 50 ordinujících praktiků. „Nemám zpětnou vazbu od všech,“ řekla a dodala, že se většina se snaží fungovat alespoň omezeně. Ani ona a ani krajský úřad podle ní neví, kolik se v jednotlivých ordinacích lékařů nachází. Je proto těžké zásobit všechny příslušnými ochrannými prostředky. Dodala, že praktici dostali dohromady asi 20 respirátorů typu 2.

Respirátor

České vysoké učení technické začne vyrábět 10 tisíc respirátorů za den. Pomůže jim 3D tiskárna.

Ani na Litoměřicku není žádná přesná evidence praktiků. Lékařka Markéta Švábová odhaduje, že by mohlo být v okrese 55 ordinací. Ona sama přijímá pacienty po telefonické domluvě ve výjimečných případech. „Po jednom je pouštím a pak prostor dezinfikuji,“ řekla Švábová. Díky zabavené dodávce roušek a respirátorů v Lovosicích mají praktici na Litoměřicku k dispozici v omezeném množství respirátory NK95. Měly by být na stejné úrovni jako respirátory typu 2, řekla lékařka.

Od Jílového po Českou Kamenici na Děčínsku nemá lékařka Jarmila Pavlovičová informaci, že by někdo ze zhruba 51 praktiků neordinoval. „Všichni ordinují po telefonické nebo e-mailové domluvě s pacientem. Poté je možné i osobní vyšetření a ošetření pacienta,“ informovala Pavlovičová. Lékaři, kteří jsou v karanténě kvůli podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, pracují pouze přes telefon a e-mail. Podle Pavlovičové nemá žádný z lékařů v tomto regionu ochrannou pomůcku typu FFP2. Mají pouze jednorázové roušky, dodala.

est/čtk

Netopýr_ilustrační obrázek
Dnes, 10:42
Rada Ústeckého kraje navrhla zastupitelstvu, které je naplánované na 20. dubna, pozastavit rozdělování některých dotací.
Včera, 14:34
Městská policie v Mostě přešla od preventivního upozorňování na nutnost nosit roušku na veřejnosti k...
zámecký park_ilustrační obrázek
Včera, 13:37
Památky v Ústeckém kraji zejí prázdnotou. Lidé mohou pouze do parků v okolí zámků.
31.3.2020
Pracovnice domova pro seniory v České Kamenici na Děčínsku se rozhodly zůstat do 15. dubna...
Ilustrační foto.
29.3.2020
Kdo se vinou nouzového stavu dostane do finanční tísně, může zažádat o bezúročnou půjčku. Takovou...
29.3.2020
Desítky šiček šijí v Litoměřicích roušky pro Prahu a pražský dopravní podnik. Hlavní město tím...
29.3.2020
Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především...
28.3.2020
Až 8 let svobody může stát ženu a muže krádež čokolád za pár korun. Žena...
28.3.2020
Staví se v děčínské historické čtvrti Podmokly. Rekonstrukce byla dříve pozastavena kvůli sporům s římskokatolickou...
28.3.2020
Celkem 13,5 kilometrů železniční trati mezi Oldřichovem u Duchcova a Litvínovem se dočká úprav. Cestující...
Reklama