6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Projekt Seniorská obálka zavedou od ledna i v Ústí nad Labem

Projekt Seniorská obálka začne od nového roku fungovat i v Ústí nad Labem. Krajské město se tak přidá například k Mostu či Teplicím. Služba pomáhá záchranným jednotkám, které zasahují doma u starších lidí či handicapovaných, rychle zjistit jejich stav.

Klienti vyplní do formuláře své osobní údaje, kontakty na nejbližší i údaje o lécích a onemocněních. Formulář umístí na dobře viditelné místo, jako je lednice nebo vnitřní strana vchodových dveří. Novinářům to řekl náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).

„Náklady na projekt jsou odhadovány na 50.000 korun,“ uvedl. Začátkem příštího roku město vydá prvních 1000 obálek. Obálka bude distribuována přes seniorské kluby a zdravotnická zařízení, případně bude ke stažení na webových stránkách města.

V sousedním Děčíně dostalo obálku okolo 100 lidí. Projekt tam funguje od letošního března. „Na přednáškách pro seniory je jim tato obálka nabídnuta. Zda si ji doma vyplní a umístí někam na viditelné místo, již samozřejmě nikdo nekontroluje, je to jejich svobodné rozhodnutí. Seniorská obálka je projekt Ústeckého kraje a město Děčín je tím, kdo o ní seniory na přednáškách informuje,“ řekl Luděk Stínil, tiskový mluvčí města.

Varnsdorf na Děčínsku se na zahájení projektu teprve připravuje. „Oficiálně tak program ještě ve Varnsdorfu nefunguje. Poté bude spuštěn v domech s pečovatelskou službou a podle zájmu rozšířen dál,“ uvedl mluvčí města Tomáš Kassal.

Chomutov se do projektu zapojil na začátku letošního září. „Seniory neevidujeme. Prozatím se ale rozdalo 204 obálek, přičemž 50 kusů prostřednictvím Centra denních služeb Bezručova a 20 kusů prostřednictvím Svazu tělesně postižených České republiky,“ řekla mluvčí radnice Denisa Špeilová. Výše nákladů na obálky a tiskopisy je nyní kolem 35.000 korun.

Do projektu je zapojené od února i město Litoměřice. „Evidujeme 4910 obyvatel nad 65 let. Obálku si vyzvedávají převážně senioři, ale také občané s průkazkou ZTP. V Litoměřicích si ji přišlo vyzvednout přes 1000 obyvatel. O seniorskou obálku měla zájem například i zdravotnická záchranná služba pro své pacienty či pracovníci terénních pečovatelských služeb pro své klienty,“ řekla Eva Břeňová, mluvčí Litoměřic. Doplnila, že výdaje byly 50.000 korun a zájemci si obálky mohou vyzvednout v bezbariérové kanceláři městského úřadu Litoměřice.

Seniorská obálka je určena hlavně pro ty, kteří žijí osamoceně. Když obálku vyplní a přijede k nim záchranná služba, může jim to zachránit život. Údaje jsou rozděleny do tří kategorií. Červená barva znamená, že mají vyplnit důležité údaje, žlutě jsou označeny doporučené údaje a zeleně data, která jsou méně závažná.

ČTK

Včera, 16:01
Rada města Ústí nad Labem schválila zvýšení cen za parkování v centru města a rozšířila...
Včera, 14:32
Na téměř 400 milionů korun vyjde stát rekonstrukce historické budovy teplického nádraží. Teplice se modernizace...
Včera, 13:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 13:11
Rada města Ústí nad Labem schválila návrh generelu místní zoologické zahrady na období 2018 až...
Včera, 08:01
Čtyřpruhové silnice I/13 u Třebušic na Mostecku se řidiči dočkají příští rok v červnu. Po...
8.12.2019
Šest železničních stanic v Ústeckém kraji bude do roku 2025 opraveno. Cestující se dočkají zrekonstruovaných...
dálnice D8, estakáda
8.12.2019
Opravy na prackovické estakádě na dálnici D8 skončily. Řidiči tudy projedou bez omezení. Náklady na...
7.12.2019
Ceny benzinu u čerpacích stanic v Ústeckém kraji stagnují. Motoristé za litr Naturalu 95 průměrně...
7.12.2019
Peklo prožívají řidiči v místě kruhového objezdu u hypermarketu Globus v Chomutově. V ranních i...
6.12.2019
Novým předsedou Pirátů v Ústeckém kraji byl zvolen Vladimír Vlach ze Žatce. Ve funkci nahradil...
6.12.2019
Generální oprava Benešova mostu v Ústí nad Labem v polovině příštího roku nezačne. Ústecký kraj,...
Reklama