Projekt Seniorská obálka zavedou od ledna i v Ústí nad Labem

Projekt Seniorská obálka začne od nového roku fungovat i v Ústí nad Labem. Krajské město se tak přidá například k Mostu či Teplicím. Služba pomáhá záchranným jednotkám, které zasahují doma u starších lidí či handicapovaných, rychle zjistit jejich stav.

Klienti vyplní do formuláře své osobní údaje, kontakty na nejbližší i údaje o lécích a onemocněních. Formulář umístí na dobře viditelné místo, jako je lednice nebo vnitřní strana vchodových dveří. Novinářům to řekl náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).

„Náklady na projekt jsou odhadovány na 50.000 korun,“ uvedl. Začátkem příštího roku město vydá prvních 1000 obálek. Obálka bude distribuována přes seniorské kluby a zdravotnická zařízení, případně bude ke stažení na webových stránkách města.

V sousedním Děčíně dostalo obálku okolo 100 lidí. Projekt tam funguje od letošního března. „Na přednáškách pro seniory je jim tato obálka nabídnuta. Zda si ji doma vyplní a umístí někam na viditelné místo, již samozřejmě nikdo nekontroluje, je to jejich svobodné rozhodnutí. Seniorská obálka je projekt Ústeckého kraje a město Děčín je tím, kdo o ní seniory na přednáškách informuje,“ řekl Luděk Stínil, tiskový mluvčí města.

Varnsdorf na Děčínsku se na zahájení projektu teprve připravuje. „Oficiálně tak program ještě ve Varnsdorfu nefunguje. Poté bude spuštěn v domech s pečovatelskou službou a podle zájmu rozšířen dál,“ uvedl mluvčí města Tomáš Kassal.

Chomutov se do projektu zapojil na začátku letošního září. „Seniory neevidujeme. Prozatím se ale rozdalo 204 obálek, přičemž 50 kusů prostřednictvím Centra denních služeb Bezručova a 20 kusů prostřednictvím Svazu tělesně postižených České republiky,“ řekla mluvčí radnice Denisa Špeilová. Výše nákladů na obálky a tiskopisy je nyní kolem 35.000 korun.

Do projektu je zapojené od února i město Litoměřice. „Evidujeme 4910 obyvatel nad 65 let. Obálku si vyzvedávají převážně senioři, ale také občané s průkazkou ZTP. V Litoměřicích si ji přišlo vyzvednout přes 1000 obyvatel. O seniorskou obálku měla zájem například i zdravotnická záchranná služba pro své pacienty či pracovníci terénních pečovatelských služeb pro své klienty,“ řekla Eva Břeňová, mluvčí Litoměřic. Doplnila, že výdaje byly 50.000 korun a zájemci si obálky mohou vyzvednout v bezbariérové kanceláři městského úřadu Litoměřice.

Seniorská obálka je určena hlavně pro ty, kteří žijí osamoceně. Když obálku vyplní a přijede k nim záchranná služba, může jim to zachránit život. Údaje jsou rozděleny do tří kategorií. Červená barva znamená, že mají vyplnit důležité údaje, žlutě jsou označeny doporučené údaje a zeleně data, která jsou méně závažná.

ČTK

Včera, 13:29
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo...
3.8.2020
Liberecký kraj by si po 20 letech zasloužil být plnohodnotným krajem s vlastním krajským soudem....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla...
25.7.2020
Studenti Fakulty sociálně-ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FSE UJEP) v Ústí nad Labem se po...
Reklama