Prvním zvukovým filmem byla reklama, pak teprve přišel Vlasta Burian

Historie prvních zvukových filmů v Československu sahá až do první třetiny 20. století. V Ústí nad Labem měl v roce 1929 premiéru první zvukový film, který byl vlastně první televizní reklamou.

První filmy v Československu

Prvním československým zvukovým hraným filmem se stala Tonka Šibenice režiséra Karla Antona z roku 1930. Film byl ovšem původně natáčen jako němý a až poté ozvučen v pařížských ateliérech.

Skutečně prvním československým filmem, natáčeným už s využitím zvukové aparatury, byl snímek Když struny lkají režiséra Friedricha Fehéra, který měl premiéru také v roce 1930.

Z Burianovy sekretářky herečkou. Filmová Uličnice jí byla i v životě

Mezi další československé zvukové hrané filmy patří filmová adaptace Tylovy divadelní hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, v jejíž filmové verzi zazněla i píseň Kde domov můj, nebo populární komedie s Vlastou Burianem C. a k. polní maršálek.

Zvukový film je filmové nebo jiné audiovizuální dílo, které kromě obrazového obsahuje i zvukový záznam, který je synchronizován s obrazem. Zvukový film obsahuje tedy vždy dvě základní složky – obrazovou a zvukovou.

První promítání před 91 lety

Ovšem, první zvukové filmy v Československu, se promítaly ještě o rok dřív, v roce 1929. Vůbec první projekce zvukového filmu 26. dubna 1929 v Ústí nad Labem v kině Alhambra na Střekově, kde správce firmy na výrobu mýdla Heinrich Schicht odpromítal svou vlastní zvukovou reklamu.

Pozadu nezůstala ani Praha. Přesně před 91 lety, tedy 13. srpna 1929, byl v kině Lucerna promítán americký hudební snímek Loď komediantů.

Se zvukem přišla nová éra

Vůbec prvním zvukovým filmem byl snímek Jazzový zpěvák z roku 1927; do té doby byl film pouze němý, tedy tichý, a doprovodnou hudbu při projekci filmů zajišťoval obvykle buďto živý klavírista v kině, nebo gramofon.

Měl milostný vztah s Olgou Havlovou, život mu změnila nehoda

Do běžného komerčního užívání se zvukový film dostal fakticky počátkem 30. let 20. století. Nástup zvukového filmu znamenal mezník v dějinách kinematografie, vyžádal si nové tvůrčí postupy a otevřel celou řadu nových možností filmového média. Herci se museli naučit specifickému filmovému přednesu a pro mnohé hvězdy němého filmu znamenal nástup zvukové éry konec slávy. Velká změna nastala i pro diváky, kteří měli poprvé možnost slyšet hercův hlas, aniž by proto museli navštívit jeho živé představení.

Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Včera, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Včera, 13:00
Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800 tisíc návštěvníků. Přes toto číslo se návštěvnost...
Včera, 12:20
Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a...
Včera, 11:00
Pražští kriminalisté vyšetřují vraždu muže, jehož tělo našli v pátek v suterénu jednoho z domů...
Včera, 07:35
Vedení hlavního města chce mít zástupce v Ústředním krizovém štábu. Důvodem je to, že v...
20.9.2020
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Reklama