Setkání sousedů na hranicích. Proti zavírání hranic, které škodí všem

Na hranicích Česka s Německem a Polskem se v sobotu opět sejdou sousedé, přátelé a příbuzní. V rámci mezinárodní iniciativy Soboty pro sousedství chtějí dosáhnout otevření hranice, uzavřenou kvůli koronavirové pandemii. Setkání se koná již potřetí na různých místech podél hranice.

Občanská iniciativa, která na facebooku sdružuje kolem 1500 příznivců z ČR, Německa, Rakouska a Polska, vytvořila na hraničních cestách, loukách, mostcích nebo malých hraničních přechodech 18 kontaktních míst, na nichž se mohou setkat lidé z obou stran hranice.

„Naše setkání umožňují lidem osobní setkání, aniž by podstupovali drahé testování na nemoc covid-19 nebo museli jít do čtrnáctidenní karantény, případně aniž by byli nuceni lhát českým policistům na hranicích o důvodech překročení hranice,“ uvedl jeden z pořadatelů akce, ústecký germanista Jan Kvapil. „Akce jsou současně i vzkazem politikům a vládám, aby hranice co nejrychleji otevřeli, protože jejich uzavření nemá žádné zdravotní opodstatnění, a naopak neúměrně zvyšuje riziko velkých hospodářských, kulturních i sociálních následků v pohraničních regionech,“ zdůraznil germanista.

Co můžete najít v lese. Muž na Lounsku objevil 52 min, granáty a další munici

Účastníci setkání vyzývají také ke spolupráci v celé Evropě. „Schengen je třeba nejen obnovit, ale reformovat pravidla tak, abychom do budoucna měli záruky, že již nedojde k živelnému a nekoordinovanému zavírání hranic, které škodí všem,“ uvedl Stephan Messner, jeden ze zakladatelů občanské iniciativy a spoluorganizátor setkání u Soví brány na Děčínsku.

Jedno z míst setkání se nachází na česko-polské hranici nedaleko Náchoda, dalším je Trojzemí na Liberecku. Celkem šestnáct se nachází podél česko-saské a česko-bavorské hranice od Lužických hor přes Krušné hory až po Šumavu.

vera/čtk

Dnes, 14:50
Chomutov pomůže živnostníkům, kteří se musí vyrovnat s dopady epidemie koronaviru. Do konce července mohou...
Včera, 17:40
Přes 400 kilogramů živých i mrtvých mořských živočichů určených k jídlu našli ve večerce v...
Včera, 13:40
V Karlovarském kraji se uskuteční další dva projekty na zahlazení škod vzniklých těžbou hnědého uhlí....
Včera, 11:02
Lidé v Ústeckém kraji vyměnili ve svých domovech s přispěním státu na 3400 starých kotlů...
10.7.2020
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
8.7.2020
Červnové deště nespasily zemědělce na severu Čech. Kvůli suchu očekávají propad sklizně ozimových obilovin. Nejpostiženějšími...
4.7.2020
Ještě před začátkem letních prázdnin mohou lidé využívat na území města Ústí nad Labem nové...
3.7.2020
Medián inzertních cen chat a chalup prodávaných v tomto kraji za poslední rok vzrostl o...
2.7.2020
V celém areálu hřbitova ve Velkém Šenově na Děčínsku se hojně vyskytují zmije obecné, jediný...
2.7.2020
V Žatci dokončují rekonstrukci historické radnice. Za 47 milionů korun nechalo město opravit vnější část...
Reklama