Stále více oblíbené komunitní zahrady. V Ústí vznikla na nevyužitém městském pozemku

Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v Ústí nad Labem, která se nachází mezi panelovými domy na Severní Terase. Spolek Žížala na Terase před třemi lety požádal město o přetvoření nevyužitého městského pozemku na místo určené k relaxaci a aktivnímu odpočinku.

„Řada lidí ani nemá svůj záhonek, není prioritní pěstování jako takové, ale zkrátka potkávat se a poznávat se mezi sebou a vypadnout třeba z bytu,“ uvedla Marta Šašková, která projekt zastřešuje. Velkou výhodou podle ní je, že lidé mají zahradu většinou v dochozí vzdálenosti.

Zahradu využívají všechny věkové kategorie. Podle Šaškové je členy spolku okolo 20 lidí, kteří využívají pozemek se svými rodinami.

Komunitní zahrada neslouží tedy jen jako místo k odpočinku a činnostem, které k zahrádkaření patří, konají se na ní i různé akce pro veřejnost. Šašková by si přála, aby časem zahrada sloužila například jako prostor pro dětské výtvarné kroužky.

Vyhlídku v Ústí nad Labem opakovaně ničí vandalové. Nainstalovali tam fotopasti

Součástí pozemku je ohniště, toaleta a přístřešek, kde jsou umístěny věci pro zahrádkáře. Nechybí ani posezení, houpačka a pískoviště pro děti.

Vzhledem k tomu, že je pozemek města, může se podle Šaškové stát, že pronájem bude ukončen v případě, že pro něj město najde jiné využití. Jedním z návrhů bylo třeba parkoviště.

Seniorka, která zahradu navštěvuje, bydlí nedaleko v panelovém domě. Na zahradu chodí, aby se dostala do přírody. „Neuspokojovalo mě chodit do parku si sednout na lavičku a dívat se na lidi, jak korzují nebo posedávají. Mě tady ten aktivní odpočinek moc vyhovuje,“ řekla uživatelka zahrady.

Maminka na mateřské dovolené zahradu navštěvuje proto, aby zabavila sebe i své děti. „Nejčastěji si tady děti hrajou, já se hrabu v hlíně. Chtěla jsem třeba, aby děti viděly, jak něco roste. Chtěla jsem tu mít maličkou úrodu, je to něco jiného, než když si člověk nakoupí v obchodě,“ řekla další členka spolku.

Další komunitní zahrada je v Krásném Březně. Podle Šaškové si na online mapě mohou dát lidé vědět, kde je o vytvoření podobného prostoru největší zájem.

vera/čtk

Hraboši se z obilí stěhují i do cukrové řepy nebo kukuřice. Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický

Včera, 09:40
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
19.9.2020
Firmy v Ústeckém kraji od počátku epidemie koronaviru v České republice několikanásobně zvýšily výrobu ochranných...
12.9.2020
„Nikdy bych neřekla, že výstavu o tak vážném tématu jde udělat s takovou nápaditostí, svěžestí....
11.9.2020
Na Mariině vyhlídce u Jetřichovic na Děčínsku, kam přes léto proudily denně i stovky turistů,...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
2.9.2020
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace brzy ráno vylezlo na rypadlo v lomu Vršany u Mostu....
31.8.2020
Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí...
28.8.2020
Ve středu a ve čtvrtek se v Ústeckém kraji podle krajské hygienické stanice potvrdila nákaza...
28.8.2020
První městskou akcí letošního roku v Chomutově bude čtvrtý ročník půlmaratonu. Závod se uskuteční poslední...
27.8.2020
Sociální a zdravotní zařízení Ústeckého kraje mají dostatečné zásoby roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků...
Reklama