Ústecká městská část Severní Terasa se těší na novelu, která odstraní vraky z ulic

Hyzdí ulice a zabírají parkovací místa. Zbavovat se autovraků jde kvůli současné definici těžko. Obce, které Náš REGION oslovil, proto vítají, že Sněmovna schválila novelu zákona, která má umožnit odtahování dlouhodobě odstavených vozidel bez platné technické.

„Ani nevíte, jakou radost mi to udělalo, takže novelu vítám velice. Vloni se mi podařilo za Severní Terasy odstranit 8 vraků, některé byly i víceleté – to považuji za velký úspěch,“ raduje se starosta MČ Ústí nad Labem – Severní Terasa Jaroslav Šimonovský (ANO). „Radoval jsem se z toho, že na Terase nemáme žádný autovrak. Jenže už se opět rýsují minimálně 4 kusy automobilů. Takže za mě novela jen dobře,“ řekl pro Náš REGION. Novelu zákona o pozemních komunikacích si pochvaluje též místostarosta Litoměřic Karel Krejza (ODS), který je rovněž poslancem. „Několik problémových autovraků v Litoměřicích existuje a doposud nebylo možné takový vrak odstranit v relativně krátké době. Tedy novelu vnímám pozitivně,“ odpověděl redakci.

Co vlastně novela, kterou poslanci schválili v lednu, říká? Že provozovatel vozidla bude vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci především obcím, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Doposud lze odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu.

„V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ popisuje senátorka Renata Chmelová.

Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal Daniel Čech, vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10.

Novela zákona musí ještě projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se starostové těší na to, jak se uvolní parkovací místa.

Včera, 18:20
Doprava Ústeckého kraje zařadí od 6. června do svých železničních spojů novou turistickou linku Litoměřice...
Včera, 17:54
Litvínov na Mostecku chce postavit dopravní terminál u autobusového a vlakového nádraží. Náklady jsou okolo...
Včera, 10:34
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 10:34
Trhovci na hranicích s Německem v Petrovicích na Ústecku měli od poloviny března své podniky...
25.5.2020
Požár, který v pátek zcela zničil dvě historické chaty na Děčínsku, způsobil podle předběžných odhadů...
25.5.2020
Nedočkavé děti stály před základní školou v ústecké vyloučené lokalitě v Předlicích již půl hodiny...
24.5.2020
Pouhé dva dny trvalo nadšení, se kterým Kamencové jezero ohlásilo brzké otevření areálu. Mělo se...
23.5.2020
V Ústeckém kraji se ve větších městech otevřou aquaparky i koupaliště většinou příští týden. Umožňuje...
23.5.2020
Přestože je otevření koupališť svázáno řadou pravidel, na Kamencovém jezeře nechtějí na nic čekat. Brány...
22.5.2020
Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení...
22.5.2020
Zákaz čerpání povrchových vod platí kvůli nadměrnému suchu od 20. na šesti místech na Chomutovsku....
Reklama